Ebro je pravděpodobně nejlepší lokalita k lovu kapitálních sumců, jinde pravděpodobně dokážete chytit větší kusy, ale co se množství úlovků s délkou přes 2 m týče je řeka Ebro jasná jednička. Většina chycených ryb se vrací zpátky do vody a i když je zde opravdu velký rybářský tlak na počtu ani velikosti lovených ryb to znát není. Úlovky okolo 180 cm jsou zcela běžné a díky rozšířenému lovu na pelety není problém ulovit rybu této velikosti s váhou okolo 50 kg. Hmotnostní přírůstky jsou tu opravdu neuvěřitelné i ryby přes 2 m dokáží s nadbytkem potravy přidat 10 kg na váze ročně. Pokud se sumcům budete věnovat je ryba přes 2 m téměř jistotou – momentální zdokumentovaný rekord je cca. 112 kg – foto této ryby dnes najdete v téměř každém obchodě a restauraci v Mequinenze. Horní váhová kategorie průměrných kusů se zvedá prakticky každý rok. Stále váháte, zdali vyrazit za rybolovem do Španělska?
Výběr metody pro lov sumců necháme na vás, nejste-li si však jisti, rádi vám pomůžeme nejen s přípravou a vybavením, ale i samotným lovem.
Aktuálně nejpoužívanější a prakticky nejjednodušší způsob rybolovu. Díky legislativním změnám je téměř nemožné lovit na nástražní ryby a i když na ně chytají všichni, jsou pelety extrémně oblíbenou technikou. Systém rybaření je totožný jako při lovu kaprů – jen používáte větší háčky, olova a silnější šňůry. Při tomto způsobu rybaření jsou vcelku obvyklé úlovky velkých kaprů, kterým 5 pelet na návazci nedělá žádný problém.
Výbava – Sumcové pruty o délce cca. 3m s vrhací zátěží 300-500g, olova o váze 300-600g (dle vzdálenosti a síly proudu), jednoháčky 3/0-5/0, šňůry o nosnosti 60kg více. Chytá se s dotaženou brzdou a prutem postaveným kolmo v sumcové vidličce. Pokud dokážete sumce rozkrmit – v některých místech se tato ryba sdržuje v obrovských hejnech a udržet na vašem místě není problém nachytat i několik desítek kusů denně. Lov na pelety má svá specifika a funguje na některých místech přehrad – Ebro (oblast Chiprany), řeka Segre,Cinca a Mataraňa s hloubkou do 15m při teplotách vody od 20°C.
S ohledem na zákaz používání živých i mrtvých ryb zakázaný nicméně neskutečně efektivní způsob rybolovu – jeho největší výhodou je že není tak jako lov sumců na pelety limitován teplotou vody – funguje celoročně!!
Vybavení je stejné jako u lovu na pelety jen místo návazce s jednoháčkem použijete 2 trojháčky. Lov na candátí hlavy je stejně jako peleta španělská specialita – jinde je téměř neúčinný – je to dáno tím že candáti jejichž lov je prováděn skutečně stylem chytni a sněz jsou filetovány přímo u vody a tyto zbytky již řadu let končí ve vodě jezera – sumci si za léta zvykly na snadný přísun kvalitní stravy a tuto nástrahu vysloveně vyhledávají.
Na rozdíl třeba od pelet funguje lov na hlavy kdekoli bez rozdílu hloubky či teploty. Lze chytat v létě i v zimě na hloubce 5, ale i 35m.
Lov z lodě s použitím echolotu a sumcové vábničky. Používají se kratší pruty 2,1-2,4m se zátěží 200-400g. Jako nástrahu se používají všeobecně zakázané ryby nebo rousnice. Vzhledem k tomu že se vábí ráno a v noci kdy je pravděpodobnost kontrol malá – používají se ryby zcela běžně.
V některých částech povolený a jinde zakázaný (horní přehrada) způsob rybolovu. Použivájí se pruty 2,4 – 3,3 m s vrhací zátěží 200 – 500 g, šňůry o nosnosti 60 kg a více a klasické navijáky či multiplikátory. Prut se dává do sumcového stojanu/vidličky – došponuje a připne rolnička nebo signalizátor. Tak kde je to povoleno mohou být bójky 25m od břehu proto lze použít i kratší pruty.
Vytvořil hochmajer.com