ranchorioebro@seznam.cz +34 618 772 799

Rancho Rio Ebro - rybolov ve Španělsku

Candáti a jejich lov na RIO EBRO

Pravděpodobně nejlovenější ryba na Ebru a to i přes to, že řeku Ebro proslavil především lov sumců. Bez ohledu na atraktivitu této lokality k lovu sumců, je pravdou že daleko víc se zde chytá candát. V době tření, v měsících březen a duben se loví na klasickou přívlač s umělými nástrahami a na vodě jsou denně tisíce lidí – v tuto dobu není problém nachytat i několik desítek candátů v délce 40-90cm za den. Mnozí kteří vidí poprvé takovéto šílenství kroutí hlavou a nechápou jak to může populace candáta přežít. Candát na rozdíl od jiných druhů se na Ebru loví téměř výhradně pro maso, a i když z vody denně zmizí stovky a tisíce kusů, není to tady vůbec znát. Candát se ve Španělsku díky ideálním klimatickým podmínkám vytírá 2x do roka a jsou měsíce kdy nezavadíte o nástražní rybičku – voda je naprosto přeplněna candáty o velikosti několika centimetrů.

Lov candátů na přívlač s umělými nástrahami

Na horní přehradě je díky obrovským hloubkám použitelná prakticky jen v době tření, mimo toto období se používá buď lov na těžko nebo vertikální přívlač s umělými nebo přirozenými nastráhami. Na spodní přehradě je s ohledem na menší průměrnou hloubku přívlač možná téměř celoročně – díky velkému množství zatopených stromů se jedná o náročný nicméně efektivní způsob lovu této ryby. Ideální pro přívlač jsou kratší 1,6-2,1m dlouhé pruty (klasické vláčáky v délce 2,4-2,7m jsou příliš těžké a po týdenním lovu je nebudete chtít vidět), s vrhací zátěží zhruba 30g – takový model lze použít i na gumy i na vertikální vláčku s rybičkou. Nezbytným doplňkem je pletená šňůra o průměru 0,06-0,12mm její vlastnosti oceníte hlavně při lovu v hloubkách – na 30m hloubce není záběr při lovu s klasickým vlascem téměř patrný.

Lov candátů na plavanou

Lov candátů s živou rybičkou a zhruba 10g splávkem je dle mích zkušeností nejlepší, ale kupodivu nejméně používaný. Ideálním prutem je Match či Bolo prut s délkou do 5m, vlascem 0.20mm a větším jednoháčkem. Rybička umístěná zhruba 1m nade dnem je pro cándáty zcela neodolatelná.

Troling

Přívlač s woblery za jedoucí lodí je výborná od června do září a není nic neobvyklého když místo vytoužených candátů taháte sumce za sumcem. Pro troling jsou vhodné tužší pruty se zátěží 40-60g.

Lov candátů na těžko

Jednoduchý a efektivní způsob lovu na který se v největší míře používají 3,3 – 3,9m dlouhé feederové pruty. Naviják s tenkou pletenou šňůrou, olůvko o hmotnosti 30-50g (běžně se chytá v hloubce 30 m a více) a větší jednoháčky (Mustad 496 2/0 – 4/0). Hejno candátů je třeba lokalizovat echolotem případně střídat místa než najdete aktivní ryby – při 3 nahozených prutech a hodině bez záběru měním zásadním způsobem lovné místo. Zvlášť v podzimních měsících je prakticky jisté že během dne trefíte s touto sestavou minimálně jednoho sumce.

Sltále váháte, zdali je rybolov na Ebru tou pravou dovolenou? Přečtěte si další články, například o lovu sumců či okolní krajině – ty vás jistě přesvědčí.

Vytvořil hochmajer.com