Česky | Deutsch

Rybaření ve Španělsku » Zimní candáti na Rio Ebro

Zimní candáti na RIO EBRO

 

Rio Ebro a jeho přehrady jsou už léta vyhlášenou rybářskou lokalitou. Lidé jezdí nejen na nejznámější přehrady Riba Roja a Mequinenza, ale i na samotné Ebro a jeho přítoky. Ty největší Segre a Cinca jsou vyhlášené lovem kaprů a sumců. Na přehradách se kromě hlavních ryb chytá ještě okoun černý (Blackbass) a v poslední době, především na horní přehradě Mequinenza, i trofejní velikosti klasických okounů říčních.

Rybolov ve Španělsku není jen o sumcích

 O lovu na Ebru je ale v České republice zoufale málo informací a většina poměrně zkreslených. Získat relevantní informace o jakékoli rybářské lokalitě je nejen v Čechách, ale i v zahraničí prostě problém.  Navíc je v Čechách obecně zažité - Ebro rovná se sumec. Pár lidí ví, že se tu chytají i trofejní kapři a v televizi se občas objeví záběry z lovu Blackbassů, ale to je tak vše. Pravdou je, že  naše první informace byly zhruba stejného ražení a přitom netrvalo dlouho, než jsme zjistili, že zdejší nejvíce lovenou  a nejatraktivnější rybou je především candát. Španělští rybáři se sice hodně věnují lovu Bassů, ale v pozadí nezůstává ani candát a kapr. Naopak  sumec je mezi místními zcela opomíjen. Co se skladby ostatních rybářů týče , tak  lze říci, že rakouští a němečtí sem jezdí víceméně jen za lovem candátů . Tito rybáři tvoří více něž 50% klientely místních campů.

Specifika lovu candátů na řece Ebro

 Lov candátů má však ve zdejších vodách svá specifika a spousta i velmi dobrých rybářů zde dokáže zcela „vyhořet“. Vždyť přiznejme si, kdo z nás má praktické zkušenosti s lovem na dně zatopeného lesa anebo v hloubkách dosahujících i několika desítek metrů. Je pravdou, že v určitých termínech je lov prakticky stejný, na jaký jsem byl zvyklý i já. Spousta technik je zde ale jiných, nebo se jejich použití musí přizpůsobit daným podmínkám. Například v určitých měsících je top technikou klasická přívlač, jindy je třeba chytat se splávkem (jednou nade dnem, jindy ve sloupci). V dalším měsíci funguje klasická položená s živou rybičkou, ale o měsíc později musíte chytat jen na kousky rybiček, celou vám prostě nesežerou. Technika lovu je jen částí cesty za španělským candátem. V dalším bodě vašeho tažení musíte ty candáty především najít. Tady rozhoduje nejen hloubka, ale i složení  nebo profil dna.

Pokud však vyladíte vše výše zmíněné a trefíte se místním zubáčům do apetitu, čekají vás nezapomenutelné zážitky, které budete jinde v Evropě hledat jen stěží. Hlavně nejezděte do Španělska s představou, že desítky ryb denně tu chytne každý a všude a vždy. Když si přečtu zkušenosti jiných rybářů a jejich slova o rybách skákajících pomalu na břeh a lovu připomínajícím svou náročností lov ouklejí – jen se usměji . Mějte na paměti že Ebro je voda jako každá jiná, obrovská zrádná a nevyzpytatelná, podmínky se tu mění ze dne na den a co platilo včera, dnes už nemusí – ne nadarmo můj kolega říká lidem na otázku jak to jde – hele včera ještě brali.

Netvrdím, že díky tomuto a doufám i dalším podobným článkům získá čtenář patent k lovu candátů na Ebru. Přesto věřím, že nejen díky mému zdejšímu celoročnímu pobytu a práci správce rybářského campu, kdy jsem v neustálém kontaktu s úspěšnými, či méně úspěšnými rybáři všech národností, ale pochopitelně také nesčetným osobním zkušenostem získáte alespoň určitý přehled o tom,  jak na ně.

Jak to chodí na Ebru

 Leden je jedním z mála měsíců, kdy může být ve Španělsku opravdu hodně rozdílné počasí. Na Nový rok bylo téměř 20°C . Na slunci atakoval teploměr na tuto dobu jen obtížně uvěřitelných 30°C. V závěru měsíce, kdy píši tyto řádky, nám teploměr ukazuje lehce nad nulou a lodě v přístavišti pokryl sněhový poprašek.

Candáty v tomto období můžete zkoušet chytat skoro jakoukoli technikou, ale jedná se o relativně větrný měsíc, a tak je při lovu z lodě problém se stabilním ukotvením. Jako nejlepší se jeví vertikální přívlač s přírodní nástrahou (rybičkou). Použití umělé nástrahy sice není zcela vyloučené, ale s ohledem na možnost použití i mrtvých (mražených) rybiček se jeví jako zbytečné.

Fireball,  pro mě donedávna zcela neznámý výraz,  speciální hlavičky nebo celé montáže pro vertikální přívlač jsou dnes běžně k zakoupení i v českých rybářských obchodech.  Jedná se v podstatě o klasickou jigovou hlavičku se speciálním krátkým háčkem a druhým očkem pro navázání trojháčku. Najdete je v nabídce firem jako je Spro, Cormoran nebo Fox, ale určitě i mnoha jiných. V gramážích od 7 do 30g  dostačující k lovu i v hloubkách přes 30m, dle velikosti nástrahy lze použít 1 až 2 trojháčky. Technika lovu vzdáleně připomíná „pilkrování“, zjednodušeně řečeno lze pouze „klepat“ o dno a jen měnit intervaly a intenzitu tohoto pohybu. Často bývá velmi účinné i zvednutí o několik metrů a následné spuštění nástrahy ke dnu.

Vybavení k tomuto způsobu lovu lze využít skoro běžné jako pro klasickou přívlač. Jelikož se jedná o lov z lodě, jsou ideální kratší pruty s rychlejší akcí v délce 1,6 – 2,1m se zátěží do 1oz/28g, velikostí odpovídající smekací navijáky nebo malé vrhací multiplikátory a s ohledem na průtažnost monofilů pletené šňůry o průměru 0,08-0,14mm. V případě opatrných záběrů lze mezi Fireball a kmenovou šňůru použít fluorocarbonový návazec v délce 30-50cm.

Vynikající a mimořádně adrenalinový je tento lov v kombinaci s kvalitním echolotem,  který musí mít dostatečný výkon k bezproblémovému zobrazení relativně malé (8-15cm) nástrahy. Candáti se v určitém období pohybují ve vodním sloupci a není nic úžasnějšího, než když vaši nástrahu rychlým pohybem dostanete k candátovi a několika pohyby vydráždíte k záběru. Tento on-line lov candátů lze srovnat s lovem sumců na vábničku a je opravdu pro většinu rybářů mimořádně zábavný.
Lov candátů na řece Ebro    Lov candátů ve Španělsku

 

Lednový lov candátů ve Španělsku

V lednu jsme naše rybářské výlety omezili jen na přehradu Riba Roja,  jelikož dlouhé přejezdy na horní nádrži nejsou v zimních teplotách ničím příjemným. Většinou jsme chytali na měkkém rovném dně s hloubkou 15 - 18 m v bezprostřední blízkosti kempu. Ideální byly odpolední hodiny, kdy teploty až na výjimky přesahovaly příjemných 10°C. Ryby jsou v tomto období aktivní celý den bez výraznějších výkyvů. Pro mě z nepochopitelných důvodů jsou tu však  úseky, kde je candát na candátovi a záběr přichází okamžitě a o 100 m vedle není ani šupina.

Několikrát se nám v průběhu ledna stalo, že jsme přijeli na ideální místo a při prvním spuštění nástrahy na dno přišel ihned záběr a udivená slova kolegů v lodi: „Ryba?“ „Jo, ale nic extra!“. No a kolikrát tomu bylo přesně naopak, super místo, dobrá hloubka, echolot plný ryb a nic. V takovém případě neztrácejte čas a jeďte jinam. Stačí většinou jen změnit dno z rovného na svažité nebo o 1-2m větší či menší hloubka. Právě v tom je kouzlo lovu z lodě a vertikální přívlače. Pokud budu chytat ze dna z kotvené lodě, tak je možnost vyzkoušení více míst omezena pohodlím a leností posádky.  Kdo někdy kotvil loď na volné vodě, ví, o čem mluvím. Ideální je volně jedoucí loď s rychlostí do 0,6 km za hodinu. Při větší rychlosti je již problém udržet kontakt s nástrahou. V takovém případě musí přijít na řadu elektromotor, který dokáže zpomalit na chytatelnou rychlost. Použití kotvy je stejný problém jako při lovu s vábničkou. Rybám to prostě vadí a počet záběrů výrazně klesá. Ryby berou opatrně, nicméně poctivě, a pokud vaše nervová soustava ustojí neustálé ataky candátů vaší rybičky, dřív nebo později ji zhltne. Kolikrát je sice záběr opravdu razantní a ryba najednou zhltne celou montáž, ale většinou se vyplatí si počkat. Říká se to snadno, ale většina nováčků této techniky  dostane napoprvé od „profíka“ slušný nářez. Nebude to však trvat dlouho a tento opravdu adrenalinový lov se vám rychle dostane pod kůži - rybolov ve Španělsku je prostě zábava téměř za všech okolností.


Fotografie loveného candáta ve Španělsku    Jak se loví cnadáti ve Španělsku

Leden má výhodu v tom, že zatímco v Čechách lze chytat tak maximálně na dírkách, rybolov na Ebru umožňuje díky vysokým teplotám okolo 6°C  nejrůznější techniky, an které ryby opravdu berou. Pokud se tedy nemůžete dočkat sezóny v Čechách, vydejte se do Španělska. Zima je tu mírná a ryby ochotné.


Martin Mikoláš Ranchorioebro.cz
 

 

  
 
 
 
 
Doporučujeme k přečtení:

Fuerteventura - rybaření na kanárských ostrovech

fuerteventuraProžili jsme báječnou dvolenou a neodpustili si přitom ani pravý, nefalšovaný mořský rybolov ve společnosti místních rybářů. Máme zážitky na celý život.

Honba za sumci s kamarády

Lov sumců a kapitální kaprPřečtěte si příběh o nezkušených rybářích, kteří dali an frak i tkušeným mořským vlkům. Nasajte atmosféru Ebra, abyste mohli smutnit, že jste tu ještě nebyli. A pokud ano, tak abychom vám do hlavy nasadili brouka pro opětovnou návštěvu.

Červnový lov sumců v tropech

lov sumců v červnu ve ŠpanělskuČerven je jeden z nejlepších ěmsíců na Ebru. Prodíráte se houfy běžných ryb, abyste ulovili ty nejlepší trofejní kousky. Jediné, co je třeba přetrpět jsou vysoké teploty, které vám dají pořádně zabrat. Ale stojí to za to.

Co přinesl březnový a dubnový rybolov Ebro?

Lov sumcůBřezen a duben ve znamení lovu kapitálních sumců, nového přírůstku do púsí rodiny a jedné velké nepříjemnosti, kterou byl požár karavanu, ze které hjsme si odnesli řadu ponaučení.

Lov sumců na vábničku

Lov sumců na vábničku patří mezi nejúčinnější a zároveň nejzábavnější varianty lovu sumců na řece Ebro. Vyzkoušejte jej i vy - jak na to? Radíme v našem článku.

Rybářská dovolená ve Španělsku

Rybářská dovolenáZažijte nezapomenutelné chvíle na rybách. Rybářská dovolená ve Španělsku je pro to jako stvořená. Obrovští sumci, hejna candátů a urostlí kapři se na vaše pruty budou doslova lepit. Nevěříte?

Únorový rybolov na Ebru a honba za rekordem

Únorový rybolov na EbruÚnor byl teplotně i srážkově vydařený. Bylo teplo a tíměř nepršelo - proto se rybařilo jako v pohádce. Navíc přijelo spousta pohodových lidí, takže bylo postaráno i zábavu. K tomu se přidal jeden osobní rekord a několik úctyhodných úlovků, které by překvapily i vás.

Lovíme ryby jako o život

Jaký byl květen na řece Ebro? Zkrátka epický. O sumce přesahující 200 cm, candáty okolo 70 cm a kapry okolo 90 cm nebyla nouze a tak jsme my i naši klienti byli nadmíru spokojeni.

Vánoční rybolov na Ebro

 O tom, že se i v zimně dají na řece Ebro ve Špsnělsku chytat candáti, ví asi každý. Ale, že se dají lovit také sumci, to poro někoho bude překvapení. Jak na to?

Lov sumců, trápení s okouny a sázka o holé hlavy

Článek o tom, jak jsme na Ebru lovili dvoumetrové sumce a zvládli i se zcela nezkušenými rybáři prožít překrásný týden na Ebru a ještě nachytat spousty ryb. Přijeďte bez ohledu na vaše zkušenosti a zachytejte si společně s námi. Třeba se dočkáte stejného divalda, jako při holení hlav německé skupinky rybářů, kteří se s námi vsadili při lovení ryb.

Rybolov ve Španělsku pro celou rodinu

Rybření ve Španěslku je vhodné pro celou rodinu. Přispívá k tomu vybavení kempu i okolí, které v dojezdové vzdálenosti nabízí kulturní vyží, historické a přírodní památky, včetně moře.

Květen - nejlepší měsíc ??

Jak vypadá květen na řece Ebro? Přčtěte si náš článek a sami zjistíte, proč je květen jedním z nejoblíbenějších měsíců pro rybolov ve Španělsku.

Jaro 2015 na řece Ebro ve Španělsku

lov sumců na řece ebroLov sumců na řece Ebro je vždy zážitek, přidáte-li si k běžnému napětí i očekávání přívalů velké vody díky povodním na severu a dovolenou zakončenou kapitálními úlovky, dostanete dovolenou, kterou prostě musíte zažít. 

Vertikální rybolov a legislativa, kterou máte znát

Vertikální rybolov na řece EbroPřipravte se na rybolov ve Španělsku. Osvojte si funkční techniky rybolovu a seznamte se s platnou legislativou. Tyto znalosti vás předurčí k úspěchu.

Lov sumců a život na Ebru

Týden na řece Ebro bohatě stačí k tomu, bayste si to u nás zamilovali. Skvělí lidé, kteřé se o vás vždy postarají vám budou k diposzici po celou odbu pobytu. Nevěříte? Přečtěte si další článek.

 

Zářijový lov candátů, sumců a jiných ryb

září na řece Ebro Září na řece Ebro se neslo v duchu lovu candátů a lovu sumců. Partě slovenských kamarádů se dokonce podařilo ulovit jednu z největších ryb za celé léto. Navnaďte se zářijovým článkem i vy!

Sumec velký a jeho charakteristika

 

Ulovený sumce - jaro 2015Lov sumců je vrcholným zážitkem každého rybáře. Víte ale co, vlasně lovíte? Jaká je chrakteristika této největší sladkovodní ryby, kterou můžete při troše štěstí ulovit i v délce přesahující 2 metry?

Rybolov ve Španělsku na jaře 2015

jaro 2015 na EbroRok 2015 přinesl řadu překvapení. Mezi nimi vysoké teploty, záplavy i exkluzivní úlovky - např. sumce o velikosti 250 cm.

Videa z lovu sumců

 lov sumců na ebruVidea z lovu velkých sumců, které vás možná donutí sbalit a vyrazit za námi do Španělska. Sami se přesvědčte, jak velký zážitek zdolávání sumců může být.

Mequinenza se představuje

mequinenza se představuje Mequinenza se představuje - poznejte její kouzlo. Objevte místní tradie, ochutnejte lokální pokrmy a zapojte se do kulturního i sportovního dění. Máte jedinečnou šanci.

Starší články 1  2 

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |