Česky | Deutsch

Rybaření ve Španělsku » Zářijový lov candátů, sumců a jiných ryb

Zaří a lov candátů a sumců na přehradě Riba Roja

Ve Španělsku na řece Ebro začíná podzimní sezóna lovu candátů, a tedy to hlavní, za čím sem rybáři jezdí.

Nemyslel jsem si, že budu psát článeček o lovu na těžko, ale pravda je, že opravdu spousta lidí má s touto zdánlivě jednoduchou technikou obrovské problémy. A jelikož mám za sebou 2 opravdu náročné týdny, kdy v podstatě jen jím, spím, rybařím a radím návštěvníkům, jak na tuto rybolovnou techniku vyzrát, rozhodl jsem se na toto téma rozepsat.

Jaké vybavení budete pro lov candátů na těžko potřebovat?

Díky své více než 15leté zkušenosti s lovem ryb napříč Evropou doporučuji následující rybářské vybavení.

Delší jemnější prut – ideálně, s ohledem na situaci na přehradě Riba Roja,  feederový s délkou okolo 3,6 m. Feederové pruty s jemnější akcí – max. 80 – 100 g a jemnější špičky do zátěže 1oz, taková sestava v délce min. 3,6 m vám zaručí pohodovou signalizaci záběrů za předpokladu, že voda v nádrži proudí a nelze chytat s meziočkovým čihátkem.

Razantní seknutí vyhrává

Jinak nezbývá než nespustit oči ze špiček prutů a v případě záběru s prutem v ruce a nataženou rukou beroucímu dravci tzv. ještě krapet dáte. Tenhle pohyb je obzvláště důležitý, když chytáte na celé rybičky. Jistě, můžete spoléhat na baitrunner nebo rybě ručně povolovat z navijáku a kdoví co ještě. Realita je ale ta, že zdaleka nejlepším řešením v případě lovu s živou rybkou je dotáhnutí čihátka k prutu a pak co to jde jít se stále jedoucí rybou tak, že prut natahujete před sebe. No a jak už dál nemůžete, zkrátka razantně sekněte. Vzhledem k hloubce a vzdálenosti, na kterou chytáte, se nemusíte seknutí bát. Je však dobré mít vždy na paměti, že netřeba rybě „utrhnout hlavu“.

Silon nebo pletenka? A co dál?

Pletená šňůra v navijáku o průměru 0,12 - 0,16 mm je určitě lepší než silon, zvláště když budete chytat přímo u stromů, kde je riziko přetržení vyšší. Pokud přeci jen chcete ušetřit, zvolte vlasec o průměru 0,22 - 0,25 mm. Se silnějším se špatně pracuje a slabší naopak nemá dostatečnou nosnost. Návazce z florocarbonu jsou naprosto nezbytné – pro lov candátů jsou často vídaná ocelová lanka a dvoj či trojháčky nevhodné. Na konec použijte jemný, tenký a hlavně lehký háček – nám se osvědčil MUSTAD 496 BB (verze s očkem).

Olova použijte raději s obratlíkem než průběžná – množství sedimentu usazeného na některých místech je opravdu značné a průběžná mohou při zapadnutí znamenat, zvláště pro velké exempláře, okamžitou stopku. Co se gramáže týče, vystačíte si s 20 – 30 g kousky, v případě silnějšího proudění oceníte i 40 g.

Naviják nechám na vás – pokud tam totiž budete mít výše zmíněné komponenty, je vcelku jedno s čím budete chytat. Modely s volnoběžným systémem mohou být určitou výhodou, ale opravdu velké ryby vám volnoběžku stejně většinou neroztočí. Sám jsme na pomezí mezi baitem a bez něj.

Se správným vybavením za lovem candátů

Otázka: „Kam máme jít lovit candáty“ patří v září mezi ty nejčastější. Je však zbytečná. S dobrým vybavením totiž bývá odpověď, „všude“. A netýká se to pouze candátů. Lov candátů na přehradě Riba Roja můžete provádět na dlouhých, pozvolně se svažujících, loukách, bez jakýchkoli překážek, nebo si stoupnout blízko ostré hrany osázené starými olivovníky.

Louky mají tu výhodu, že téměř netrháte, ale musí to skutečně žrát, aby candáti jezdili na těchto volných plochách – jednou z nejznámějších je ta pod starým prasečákem (až přijedete, rád vám to místo ukážu). Odsud bez ryby skoro neodejdete, ale tak jako na většině podobných míst, pokud toužíte po opravdovém velikánovi, měli byste zamířit mimo louky k olivovníkům.

Olivovníky osázené cnadáty

S dobrým echolotem, který je tu nezbytnou součástí rybářského vybavení, uvidíte olivovníky osázené jakýmisi divnými plody (candáty) – jejich obliba v tom svém stromu je taková, že pokud skutečně lovíte v těchto místech, nezřídka zjistíte, že candát na víc jak 2 – 3 m zpoza něj prostě nevyjede. Ze břehu máte navíc tu výhodu, že oproti lovu z lodi máte podstatně vyšší šanci, že rybu vytáhnete.

Při lovu používejte návazce s délkou 50 – 80 cm – kratší mají menší úspěšnost a delší se víc motají a hůř se s nimi nahazuje. Na loukách nemusíte moc přemýšlet, ale pokud začínáte a nejste si jisti, jak candát po louce jezdí, zmapujte trochu její profil a své montáže rozházejte po různých hloubkách.

lov candátů

S manželi na candátech

Před pár dny jsem byl s jednou manželskou dvojicí pod zmíněným prasečákem, a jelikož to nebylo za poslední dobu poprvé, věděl jsem, že se od rána ryby pohybují na hloubce okolo 6 m. Ti dva byli na opačné straně lodě, jeden vlevo a druhý vpravo a tak svými pruty obsadili právě tuto hloubku. Bylo sice krapet depresivní, sledovat jak mají záběr za záběrem, ale díky tomu, že to vcelku zbrkle kazili, si moc velký náskok neudělali.

Zhruba po osmé se začali candáti pomalu přesouvat níže. Pruty blíže ke břehu se tak téměř odmlčeli a bylo třeba je posouvat. Naopak jsem začal vcelku dobře chytat já. Okolo deváté už bodovala jen hloubka okolo 8,5 – 10 m. V jedenáct, kdy se candáti prakticky odmlčeli, přišel sem tam ojedinělý záběr i z hloubky 12 m, což bylo na této louce maximum, kam jsme z místa, na kterém loď kotvila, byli schopni nahodit. Na konci dne jsem byl vítězem já.

Jaké z toho plyne ponaučení? Nemá smysl chytat celý den na jednom místě. Candáti bývají v tomto období po ránu najetí v mělčí vodě, kam se stahují za rybičkami a postupem dne sjíždějí do větší a větší hloubky. Je ale zajímavé, že i když jsme je přes den byli schopni najít třeba na hloubce 16 m, tak zde téměř nežrali. Jejich aktivita se začala opět zvyšovat v pozdním odpoledni a někdy okolo páté hodiny už je bylo na hloubce 12 – 13 m znovu možno úspěšně lovit. S přicházejícím večerem se oproti tomu začali znova stahovat do menších hloubek.

Candáti ve španělsku

Lov candátů mezi stromy

Něco jiného je lov ve stromech, to je panečku adrenalin, u kterého se navíc naučíte pěkně navazovat. Stromy tady najdete téměř všude a candáty mez nimi také, jen je problém je od tam dostat, jelikož se jim moc nechce. Předpokladem úspěšného lovu je tedy zcela precizní lokalizace těchto starých alejí a sadů a zakotvení lodě v jejich těsné blízkosti.

Na takových místech lovte candáty na kousky a při pohybu špičky či čihátka napočítejte do tří, nebo jen nechejte dotáhnout relativně malý průvěs k očkám prutu a sekejte. Na nějaké přemýšlení nebo povolování zde není prostor – ryba jen vystřelí ze svého úkrytu a bleskurychle se opět vrací do bezpečí.

  

Září na řece Ebro není jen o candátech

Je pravdou, že největším tahákem jsou v tomto období candáti. K lovení toho tu je ale mnohem víc. Například menší okouni, se kterými pak jezdíme na sumce. Okouni se na přehradě Riba Roja objevili výrazně později (myšleno ve větší míře) než na nádrži horní. Ovšem zhruba od poloviny tohoto roku odpadlo pracné nahánění nástražních ryb, prostě jen vezmete vláčák a woblery a jdete na ně, někdy je to honička, jindy dáte 20 – 30 kusů za dvě hodinky. Zvláštní je, a to se mi na horní nádrži u těchto ryb nestalo, že okouni vyžaduji velmi rychlé až brutální vedení nástrah. Woblery taháme až na hranici rychlosti, kterou snesou, tedy něco okolo 8 km/hod, při menší rychlosti za nástrahou pouze vyjíždějí a při klasickém vedení jakoby ve vodě ani nebyli, jejich množství tak prozradí jen klasické okouní srkání po ránu, to občas nevíte kam s očima jaké je to divadlo. 8 km/hod je pro představu rychlost, kterou lze s klasickým vláčecím navijákem o převodu 5:1 jen stěží dosáhnout. Tím pádem můžete chytat neoblíbeným trolingem nebo si pomoci tím, že házíte z jedoucí lodě.

Okounů je místy tolik, hlavně po ránu, že se mi po delší době opět povedl double – tedy, že jsem na jednoho woblera se dvěma háčky vytáhl na jeden hod 2 okouny – a to jsem si říkal, co to nebude za mohykána.

S rakem na okouny

Nejoblíbenější a tedy nejvíce funkční jsou jakékoli červené barvy – nejen okoun se tu hojně živý rozšířeným rakem, takže jakákoli varianta, která ho alespoň trochu barevně připomíná, slaví úspěch. Při cestě do Španělska tedy nezapomeňte na cokoli co je rakovi aspoň trochu podobné. Chybu ale neuděláte díky známému okounímu kanibalismu ani jakoukoli pruhovanou variantou. Velikost 5 – 8 cm s hloubkovým dosahem 3 - 4,5 m. I zde se tak jako u všech ostatních technik vyplatí použít návazec z fluorocarbonu.

A až se dosyta vyřádíte, můžete díky vodě, která si celé září drží teplotu nad 20 °C jít zachytat sumce na vábničku, dokonce se můžete jít i vykoupat, ale s ohledem na to, že je voda v přehradě téměř každé září velmi silně znečištěna sinicemi se vyplatí jít spíše na ty ryby.

Ulovený okoun na řece Ebro

Jak to vypadá v kempu?

Noci jsou sice chladnější a teploty jen lehce přes deset nad nulou nejsou po ránu zvláště v druhé polovině měsíce ničím neobvyklým, ale denní teploty atakující 30 °C ve stínu vás v poledním žáru dostanou spolehlivě do plavek.

Pokud teda nejste příznivci lovu na pelety a nechcete se vám „mrznout“ na bójkách, můžete stále ještě zkoušet vábit. Třeba jako partička ze Slovenska, která jezdí na Ebro každoročně už několik let. Gusto, Miro, Vlado a Mišo – jsou pohodová usměvavá banda lidí, která si jezdí Španělsko užít a všichni se na ně těšíme. No těšíme se hlavně na škvarkovou pomazánku Mišovy maminky a klobásky Mirova řezníka.

Lov sumců na řece Ebro v září - trofej

Parta letos přijela poprvé na celé dva týdny. Dopadlo to tak že za celé dva týdny byli na bójkách jen jednou a vydrželi tam sotva 3 hodiny, pelety vyšuměli do ztracena a jezdilo se jen a jen vábit a vláčet kvůli nástražním rybám.

Asi pátý den pobytu jsem odjel na vodu s jinou partou východních sousedů a ještě po ránu jsme řešili co a jak. Tedy hlavně kdo a kam, ono bouchat na jednom místě ve více lodích není úplně nejlepší. Domluva je jasná, kluci na rozdíl ode mne nemají nástražky a tak jedou v poledne vláčet a já slibuji, že nejpozději do půl třetí vyklidím pozice na našem oblíbeném místě a pojedu jinam. Okolo půl čtvrté se vracím z Mequinenzy – mám splněno. 2 ryby okolo 160 a jedno mimino. Jsem se svým výkonem spokejný až do chvíle, kdy se z lovu vrátí parta ze Slovenska – 160 cm, 185 cm (ten zlomil prut) a 222 cm.

Takže pokud nemáte příští rok v září co na práci a chcete vyrazit za teplem a zážitky - zkuste zapřemýšlet a uvidíte, že rybolov na Ebru pro vás bude nezapomenutelným zážitkem. Rádí vás u nás, ve Španělsku přivítáme. Společně pak můžeme vyrazit na lov sumců, candátů a jiných ryb.

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |