Česky | Deutsch

Rybaření ve Španělsku » Vertikální rybolov a legislativa, kterou máte znát

Vertikální rybolov a platná legislativa na řece Ebro

Přívlač je v podzimních měsících pravděpodobně jedinou rozumnou technikou lovu dravých ryb na Ebru, proto jsem se rozhodl, že vám nastíním, jak to s přívlačí na přehradách Mequinenza a Riba Roja během podzimu je. Navíc přidám řadu užitečných rad kolem pravidel lovu ryb v této části Španělska.

S čím budete při lovu ryb na Ebru bojovat

Jelikož je přívlač na Ebru skutečně žhavé téma, již jsem jej ve svých článcích několikrát v minulosti zmínil, stále je však řada „přívlačových“ témat, která doposud zůstala nedotknuta a otevírám je až nyní.

Hned na začátek je dobré vědět, že nádrže Riba Roja a Mequinenza jsou poměrně hluboké a právě hloubka, společně se všude přítomnými mušlemi a stromy budou vaši úhlavní nepřátelé. To co přítomnost muší obnáší, možná znáte i z českých luhů a hájů – dobrým příkladem je spodní část Dyje, která je díky nim téměř nechytatelná.

Mequinenza

Pohled na přehradu Mequinenza

Škeble kam se podíváte

Pro ilustraci si vzpomínám na léto několik let na zpět, kdy období sucha obnažilo břehy, a my mohli vidět na svazích horní nádrže gigantické kolonie škeble zebrové. Ani jsme nechtěli věřit, že je něco takového možné - na několika metrech se jejich počet blížil velikosti zadlužení České republiky, a to má jen tato nádrž na délku přes 100 km. Ani se zebrovkou ani se stromy bohužel nic neuděláte, proto se vyplatí perfektní znalost lokality, aby se přívlač na Ebru nestala noční můrou pro vaši peněženku. Proto tady jsme my, abychom vám v článcích a následně osobně pomohli k úspěšnému lovu.

Jak vyzrát nad podvodními překážkami

Další variantou je vertikální přívlač - dnes pro spoustu lidí stále ještě neznámý pojem, který je ale velmi blízký pilkrování typickému pro Norsko. Při vertikálním lovu je totiž ve srovnání s klasickým házením výrazně menší ztrátovost nástrah, a pokud do tohoto způsobu lovu trochu proniknete, zjistíte, že není o nic méně zajímavý než ten, který jste preferovali doposud.

Na své si však přijdou i klasici, kteří své umění perfektně uplatní při lovu z lodě. Sice tu najdete pár míst, odkud se dá ze břehu lovit, narovinu bude lepší, když jako vláčkaři budete počítat s lodí.

S čím se vrhnout na lov candátů

Příznivci klasického chytání na gumy nebo na woblery tu podmínky podobné České republice najdou především v jarních měsících kdy se obchytávají mělké pobřežní partie a za účelem lovu candátů. V tomto období se candáti loví zpravidla podél pobřežního porostu a v zátokách s hloubkou od minima po 3 – 4 m. Při takovémto lovu si vystačíte s kratšími vláčecími proutky do 240 cm. Důvodem je přijatelnější náročnost – přeci jen týden na rybách při lovu 10 hodin denně není úplně legrace. Navíc je jen velmi málo výhod, které vám použití třímetrového vláčáku přinese, převažují však nevýhody.

Lov candátů

Úspěšný lov candáta

Dlouhé pruty se zkrátka stávají technickým přežitkem a svědčí o tom i katalogy známých firem vyrábějících rybářské potřeby, kde je v nabídce i doprovodných textech zmiňován růst poptávky po krátkých prutech – a oprávněně. Postupně se tak přibližujeme západnímu stylu lovu ryb a myslím, že nebude dlouho trvat a poměr nabízených prutů nad 230 cm a pod touto hranicí, se obrátí přesně jako za velkou louží.

Prutem výčet vybavení pouze začíná

Pruty osazené adekvatním navijákem jsou ale při přívlači pouze částí sestavy a pro výsledek lovu i tou méně důležitou. Mnohem významnější podíl na vašem případném úspěchu má použití kvalitních vláčecích šňůr do průměru 0,15 mm a téměř nezbytné je opatřit šňůru návazcem z fluorokarbonu – bez něj je záběrů opravdu citelně méně a nástrah uřezaných o zmíněné škeble pro změnu citelně více. Co se gum týče – je dnes nabídka na trhu natolik obrovská že i kdybych chtěl, není zmínka o konkrétní firmě vůbec nutná.

Vyzkoušejte woblery 

Pokud to vaše bankovní konto snese, vyzkoušejte při těchto jarních lovech kromě gumových nástrah i woblery – jejich účinkem budete více než nadšeni. Jen velmi málo rybářů je ochotno riskovat ztrátu těchto dražších nástrah a tak jsou pro ryby výrazně méně okoukané. Při těchto jarních lovech se zkrátka vyplatí chytat jinde a nejlépe i jinak než ostatní – jelikož i když s ohledem na problémy s rybářskou legislativou tlak v posledních letech poklesl, tak se stejně připravte na to, že hladinu budou křižovat desítky lodí a najít tak neochytané místo je skoro nemožné.

Wobler

Wobler SPRO PC HIVIB JCRANK 7 cm Perch

Klasická vláčka kdy tedy stojíte řekněme na 5 metrové hloubce a házíte ke břehu je tedy atraktivní hlavně v jarním období. V ostatních částech roku sice může být úspěšná, ale v období kdy jsou ryby v mezivodě a chytá se na troling, nebo na podzim kdy sjíždějí do větších a větších hloubek, bude zkrátka vhodnější zvolit jinou techniku.

Vertikální rybolov v praxi

Jedná se o zvedání a spouštění nástrahy někdy i sestavy nástrah nahoru a dolů vodním sloupcem. Pro mnohé možná překvapující, ale ano i tady se pilkruje.

Používají se naprosto stejné pilkery jako je znáte z českých obchodů z oddělení „mořský rybolov“. Jen se samozřejmě jedná o ty menší varianty maximálně do 50 g, jinak je tento lov totožný s tím v Norsku – přivážete na vlasec nebo šňůru buď samotný pilkr nebo ho doplníte návazcem s twisterem a šup s tím dolů. Pak už jen zuřivě mlátíte o dno a čekáte na záběr. Nebo taky ne a nastudujete nějakou literaturu a začnete se vertikální vláčce věnovat trochu hlouběji.

Já preferuji hlavně drop-shot a fireball – obé má něco do sebe a nelze jím nahradit to druhé proto napíšu něco málo o obou technikách.

Pilker Cormoran

Pilekr Cormoran Mega Pilk BY

Vertikální lov - Fireball

Jedná se o speciální jigové hlavičky s přídavným očkem pro montáž přídavného trojháku. Technika je vhodná výhradně pro lov z lodě, jelikož házet tuto sestavu je dosti obtížné a ztrátovost sestav při házení je velmi vysoká. V podzimních měsících začínáme na hloubkách od osmi metrů s montážemi od 10 g – velikost hlavy je přímo úměrná proudění i hloubce, a pokud s nástrahou udržíte kontakt, je žádoucí použití menší gramáž.

Díky naprosto perfektnímu sonarovému odrazu je tato montáž vhodná i k cílenému lovu candátů ve vodním sloupci – není problém zatřepat trofejnímu candátu fireballem přímo nad hlavou a počty takto cíleně vydrážděných ryb nejsou vůbec malé. Obecně, ale bude váš lov vypadat jako neustálé ťukání o dno kdy je vaší jedinou starostí nepropásnout záběr – ten bývá velmi razantní, ale zásek je nezbytný – jen velmi málo útoků je natolik prudkých, že ryba zhltne montáž a visí na háčku i bez vaší akce.

Fireball stříbrnýFireball červený  Fireball žlutý

Barevné varianty fireballu

Při vertikálním lovu platí, že valná většina záběrů přichází během fáze klesání, nesnažte se tedy o nějaké nekoordinované mlácení prutem, ale především po opětovném spouštění nástrahy to dělejte výhradně s napnutou šňůrou, abyste ani na vteřinu neztratili kontakt s nástrahou. Buď přijde záběr těsně před dosednutím nástrahy na dno, nebo ji už z toho dna pro změnu nezvednete. Není problém tuto techniku provozovat na místě, pokud na echolotu vidíte candáty a máte záběry, klidně chytejte tzv. na kotvě na jednom fleku.

Pokud se jedná o ojedinělé akce, je výhodnější lovit z driftující lodě a prochytávat velké plochy. Při lovu driftem jen budete bojovat s jeho rychlostí. Tu sice můžete omezit elektromotorem nebo driftovacím vakem, ale někdy bude vítr a proud tak silný, že vám nic jiného než klasické kotvení nezbude.

Vertikální lov – Drop-shot

Technika podobná stylem lovu a přece tak odlišná. Pokud uvidíte na lodi 2 rybáře a jeden bude lovit s fireballem a druhý na drop-shot asi na první pohled nepoznáte rozdíl. Opět se jedná o vertikální techniku, jejíž hlavní odlišnost spočívá v tom, že nástraha je na háčku bez zátěže. Ta je umístěná pod ní, a pokud použijete speciální drop-shotové olůvko, lze vzdálenost nástrahy od zátěže a tedy i dna libovolně měnit.

To je obrovská výhoda, jelikož umožnuje jednak výrazně přirozenější prezentaci nástrahy neomezované v pohybu váhou olůvka a jednak díky tomu lze s touto nástrahou bez obav házet a zcela normálně vláčet. Situací, kdy ryby vyžadují nástrahu prezentovanou pouhým převalováním u dna a je tedy lepší chytat s fireballem, je totiž výrazně méně. Ovšem pokud chcete vybavit dropshot přídavným háčkem speciálním posuvným olůvkem a ideálně i originálními dropovými háčky, je celá sestava nejen pracnější na výrobu, ale i o dost dražší. Její výroba se však rozhodně vyplatí a třeba včera ve třech lidech na lodi zvítězil drop-shot oproti klasické vláčce a fireballu v poměru 6-3-2.

SPRO Airbody Perch Lime Light

Silikonové nástrahy s dutým tělem pro libovolné rozložení zátěže 

Berte to ale s nadhledem, jelikož o den dříve jsem si pro změnu nesáhl na rybu – na této lokalitě je pro mě největší výhoda v možnosti s touto sestavou házet. Díky tomu, že po dně tahám jen olovo, jsou mé ztráty výrazně nižší.

Všechny zmíněné techniky jsou v určitých situacích vynikající a stojí za to si je trochu osvojit – rozhodně vám jejich znalost otevře i při lovu na českých vodách nové možnosti a třeba zjistíte, že to s tím vydrancováním našich revírů zas tak špatné není.

Když už máte vybavení, jsou na řadě zákony

Nejčastější otázka lidí mířících na Ebro totiž zní, „Co se tam vlastně může?“ Odpověď je jednoduchá – nic. Ovšem dělá se tu všechno, pokud budete dopředu seznámeni s tím, co se vlastně může, budete na případné kontroly mnohem lépe připraveni. Pravdou totiž je, že fámy, které kolují v Čechách, by vydali na román. Dokonce se na mě obrací mnoho známých rybářských osobností. Ti mi píší e-maily, jak že to vlastně s tou španělskou legislativou je, jelikož jsem prý jediný, kdo jim je schopen kvalifikovaně poradit.

Rybářský lístek a povolenka

K lovu ve vodách Španělského království potřebujete státní licenci – např. v Aragonu je její cena 11,51 € nebo 12,79 € (ta vyšší cena je paradoxně účtována lidem při opakované návštěvě), v Katalánsku 15,95 €. Tyto ceny jsou pochopitelně pouze orientační, jelikož valná většina subjektů, které vám povolenky zajistí, si za zprostředkování účtuje malý poplatek.

Na některých lokalitách je mimo státní licence vyžadováno i zaplacení povolenky. Osobně mi trochu vadí, že např. na horní nádrži lze rybařit bez povolenky a tedy levněji a u nás na přehradě Riba Roja je povolení v ceně 20 € vyžadováno – nic s tím ale neuděláme. Ovšem tenhle rozdíl vás přejde v okamžiku, kdy okolo Mequinenzy najdete špičkově upravená místa k lovu ryb umožňujících příjezd karavanu nebo obytného auta až k vodě. Tyto lokality jsou dokonce vybaveny odpadkovými koši s pravidelným odvozem komunálního (rybářského) odpadu. To je neporovnatelná situace se smetištěm, které je mnohdy k vidění na horní nádrži.

Přehrada Riba Roja

Přehrada Riba Roja

Systém většinou funguje tak, že povolenku vám někdo vyřizuje dopředu, ještě před vaším příjezdem na základě kopie OP nebo pasu. Doklad, na jehož základě je vám vyřizována licence, pak musíte mít vždy při sobě. Pozor na jeho platnost – ta musí být nejméně 6 měsíců po lovu.

Co a jak lze na Ebru lovit

Lovící může bez ohledu na techniku použít max. 2 pruty opatřené max. dvěma návazci. Lov ryb je zde rozdělen na tzv. původní a nepůvodní druhy ryb. Zjednodušeně řečeno, ty původní - kapr a parma jsou celostátně hájeny a musí být neprodleně po ulovení puštěny zpět do vody. Nepůvodní, jsou exotické druhy určené k rybolovu na Ebru a potenciální konzumaci – karas, plotice, sumeček americký, slunečnice, okoun, ouklej, candát, sumec, štika, black bass.

Na nádrži Riba Roja jsou zavedeny limity úlovků dle místního rybářského řádu a to 4 ks candáta o minimální délce 50 cm (měřeno na střed ocasu) a 2 ks sumce na osobu a den o délce 100 cm. Na nádrži Mequinenza  nic takového neplatí, ale jedním dechem dodávám – nesmysly citované ledaským v ČR, že se tyto druhy nesmí pouštět zpět a tudíž je masakr 100 candátů za den vlastně správný, jsou opravdu jen nesmysly.

Pozor na množství odlovených ryb

Pozor ovšem na poměrně široce kontrolovaný zákaz ponechávat si ulovené ryby živé. Pro podobné experty, kteří neváhají usmrtit 100 candátů si dovolím podotknout že předpis EU o transportu mražených rybích filet zmiňuje množství 15 kg na osobu a kdo někdy v Norsku nebo třeba v Německu dostal za toto pokutu, ví že jakákoli sankce, kterou ve Španělsku na Ebru můžete za porušení těchto nařízení dostat, není nic proti pokutě od celníků, která běžně dosahuje šestimístné sumy.

Je přísně zakázáno použití jakékoli sítě – čeřeny a vezírky, bez ohledu na jejich velikost. To platí i pro přechování mrtvých ulovených ryb ve vodě. Jediná výjimka je pro členy sportovních klubů při závodech.

Pravidla pro pohyb lodí a člunů 

Každé plavidlo bez ohledu na velikost a typ pohonu – tedy i často diskutovaný nafukovací člun, musí mít Španělskou registraci s viditelně vylepeným místním registračním číslem a zákonné pojištění – bez něj nesmí na hladinu.

Loď může mít maximální výkon motoru 115hp a krom španělské registrace musí mít loď i motor nepoškozené výrobní štítky a čísla. Při lovu ze soukromé lodě po vás bude pravděpodobně vyžadováno potvrzení o provedené desinfekci na některé z místních desinfekčních stanic – toto pravidlo zavedené za účelem zabránění šíření škeble zebrové už sice jaksi ztratilo význam (škeble je v celém Španělsku), ale stále to místní byrokrati občas požadují.

Rybářské lodě na řece Ebro

Jedna z našich lodí

Pozor na to, že při lovu z lodě platí nulová tolerance alkoholu pro všechny na lodi lovící osoby. Pokud si v kempu budete půjčovat loď, je povinností pronajímatele k lodi předat výše uvedené dokumenty – ty si s největší pozorností zkontrolujte a věnujte pozornost prvním řádkům. Declarante – majitel lodě tedy firma Lojza Novák S.L.U a Tipo de actividad – Alquiler – tedy způsob užití pronájem – v případě že je tam uvedeno pouze jmeno a v použití recreativo, tedy rekreační plavidlo nemáte na něm bez řádné nájemní smlouvy co dělat.

Kdy se smí na Ebru lovit

Každý den, po celý rok platí pravidlo, že lov je povolen při lovu ze břehu hodinu před svítáním až do konce hodiny po západu slunce. Při lovu z lodě striktně od svítání do soumraku. Na nádrži Riba Roja je při lovu ze břehu povolen lov od 6:00 do 24:00 a na vybraných lokalitách non-stop.

Pokud to rybář vyžaduje, je minimální vzdálenost mezi lovícími 10 m, stejně tak je tato vzdálenost vyžadována i při vzdálenosti od vlastních prutů. Je zakázáno rybařit ve vzdálenosti 50 m pod a nad vodními stavbami – hráze, jezy, mosty a jiné. Minimální vzdálenost mezi dvěma plavidly nebo mezi plavidlem a lovícími na břehu při lovu z lodě je stanovena na 50 m.

Kempování ve Španělsku

Kempování a táboření ve volné přírodě je ve Španělsku, stejně jako skoro v celé Evropě, zakázáno. Takže táboření po celou dobu pobytu bez toho, že byste byli někde oficiálně ubytováni a tedy i hlášeni k turistickému pobytu (tuto hlášenku by vám měli nechat v kempu podepsat), vás může vyjít pořádně draho. Pochopitelně v celé jižní Evropě jsou místní orgány na pokraji kolapsu, když vidí jakoukoli formu otevřeného ohně – plynovým vařičem počínaje, grilem na dřevěné uhlí pokračujíc, až po experty co si na Ebru udělají táborák.

Bar v kempu Rancho Rio Ebro

Kempování není třeba je tu Rancho Rio Ebro

 

Použití návnad a nástrah

Oficiálně platí, že z důvodu zabránění šíření nepůvodních druhů – potenciálně nebezpečných pro místní ekosystém, je zakázáno používat živé nebo mrtvé nástražní ryby, jejich části nebo výrobky z nich. Mimo mrtvých sardinek - o té si asi místní hlavouni myslí, že pro zdejší ekosystém nepředstavuje žádné významné riziko. Jinak je povolen lov na červy, žížaly, kukly, nástrahy rostlinného původu, pelety, boilie, a jakékoli umělé nástrahy.

Legislativní úskalí a možný profit

Pochopitelně se zcela běžně na nástražní ryby chytá – ono to při dodržení jednoduchých pravidel nepředstavuje žádné výrazné nebezpečí, ale asi bychom byli všichni ve větším klidu, kdyby se mohlo. Na jednu stranu toto nařízení chápu, jelikož masivní rozšíření okouna říčního v povodí Ebra i jeho růstové možnosti jsou vskutku nevídané (mimochodem u kempu už dnes vcelku běžně chytám cejny a ti se tu objevili pravděpodobně stejně jako okoun tedy od rybářů).

Na straně druhé to, jakou je pro tuto oblast místní candát a sumec ekonomickým přínosem a jaký dopad tato nařízení mají, by si měla kompetentní místa uvědomovat a situaci řešit. Že to jde a je to v pravomocích obcí, je nad slunce jasné, jelikož Katalánské obce Almatret a La Granja tyto výjimky mají – lze zde lovit 24 hodin non-stop a to včetně lovu na živé nástražní ryby. Možnost tohoto lovu si navíc obce nechávají velmi slušně zaplatit a dokáží z toho profitovat. Na můj přímý dotaz, proč to tam jde a jinde ne, se mi dostalo strohé odpovědi – že ani Caspe ani Mequinenza o výjimky nežádali – není to tedy tak, že v Katalánsku to jde a v Aragonu ne. Dokonce mi oprávněné orgány řekly, že jim osobně je nějaký lov candátů a sumců zcela ukradený – oni prostě jen kontrolují platný rybářský řád.

Pro někoho novinka, která je ve skutečnosti v platnosti již 2 roky, je omezení krmné dávky na 2 l pelet nebo boilie na osobu a den. V letošním roce široce kontrolovaná a bohužel i sankcionovaná restrikce. Opět stačí nebýt líný a prostě nemýt na místě více než pytel – kdo někdy viděl partu „expertů“ s paletou složenou z nákladního auta přímo na místo, asi mi dá za pravdu, že nějaké omezení přijít muselo.

Tohle je jen malý, ale asi nejpodstatnější výtah z místního rybářského řádu. Mnoho lidí se se mnou bude určitě přít, že to tak není, jelikož oni sem jezdí 20 let a ví, že pravdu mají oni.  Bohužel, vzhledem k tomu, že zde žiju, mám přehled a také vím, že řada Čechů na to již doplatila. Například jen v letošním roce chytili člověka při prodeji kradené lodě, dalšího usvědčili z provozování nelegálního kempu, dále chytili skupinu transportující do ČR více než 100 kg mražených filet a u několika lidí našli mnoho marihuany. Díky tomu se bohužel nedivím, že je místní policie obezřetnější, než tomu dříve bývalo.

Chápu, že valná většina návštěvníků nespadá do kategorie překupníků kradeného zboží a drogových dealerů, ale bohužel i spousta odpadků okolo vody s českými názvy nepřidává na toleranci kontrolních orgánů, vůči českým turistům. Jinak všem slušným a poctivým českým a slovenským rybářům přeji ještě mnoho úspěšných výprav na Ebro a mnoho trofejních ryb.

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |