Česky | Deutsch

Rybaření ve Španělsku » Sumci nejen na Ebru

Sumci na Ebru, aneb co lze chytit během rybolovu ve Španělsku

Ale možná nejen na něm? Pěkných pár let jsem jezdil i do Itálie a jakkoli se to zdá zvláštní je to tu hodně podobné. To jak se tato ryba chová jak žere – kde a kdy, na co? V Čechách jsem sumcům moc nedal i když pár ryb z Dyje a Jihlavy u které bydlím, ulovených mám.

Tady ve Španělsku je to ale jiné, no vlastně i v té Itálii je to dost podobné, sice se tu skoro nic nemůže, ale pokud se člověk umí chovat (což bývá největší problém) a dokáže u toho porušování předpisů přemýšlet, dá se v těmi zákazy vcelku slušně proplouvat. Nikdy nezapomenu na hodně nabroušenou kontrolu v Itálii. Bylo nás tam tehdy 7, 4 jeli chytat z lodě a 3 jsme zůstali na břehu – vytáhlejch asi 12 bójek a do toho nám za zády zaskřípaly brzdy policejní Vitary. Ten starší v hodnostech se nevyznám na mě tenkrát opravdu ostře nastoupil, ale možná pomohli precizně vysbírané odpadky, možná má omezená italská slovní zásoba možná i nedopalek od cigarety típnutý o zem a odnesený do toho pytle s odpadky, ale když jsem pronesl dobrý den můžeme vám s něčím pomoci, nám zcela konsternovaná hlídka popřála hodně štěstí a bez jakékoli kontroly odjeli a celé 3 dny co jsme na tom místě byli se neukázali.

To samé platí i tady, sice ne vždy – na blba narazíte kdekoli možná jich je tu méně než jinde, ale jsou tu. Spoléhat tedy na to že mi tu všechno projde bych zrovna nedoporučoval, trochu přemýšlet u toho člověk musí.

Městečko

Jak to chodí na řece Ebro

Tenhle článek píšu hlavně pro ty co sem na sumce jedou bez větších znalostí této lokality což je vlastně skoro každý. Těch pár desítek španělských matadorů kteří mají za sebou 10 a více dovolených na Ebru totiž opravdu nevyváží ty tisíce ostatních. Bohužel pro nás co píšeme články, točíme videa a rybařina nás nějakým způsobem vlastně živí je někdy dost těžké vysvětlovat že většina zážitkových článků je buď hodně zkreslená nebo se jedná o situace které se i zde povedou párkrát do roka, sumců je sice v Ebru podle pár let staré studie místní vlády těžko uvěřitelných 80mil kusů, ale jsou to jen ryby, už jsem jich tu chytil 30 za den, ale také 2 týdny v kuse žádného. To samé platí o filmech z lovu sumců, těch DVD je natočených mraky a každé je v podstatě stejné – co 5min sumec na břehu nebo na lodi, ale jen realista pochopí že se jedná o v lepším případě sestřih celotýdenní výpravy, v tom horším a obvyklejším, sestřih výprav několika!! 2 roky zpět se zde točil pořad pro jistou televizi a klukům dalo tehdy opravdu hodně práce nějakého toho fousáče za 2 dny co se točilo z vody dostat – tehdy prostě nežrali – nakonec se tu pózovalo v 5 lidech s jednou a tou samou rybou. Někdy nevíte co dřív a někdy na to – cokoli – civíte a ono nic. Lidí co nenachytají dle svých představ – nějakou tu rybku – větší či menší tu chytne každý (snad), je totiž mnohem víc než těch druhých.

Přehrada  Bazén  ubytování an řece ebro

Rady pro lov sumců na řece Ebro

Takže vzhůru od keců na ty rady aby jste nemuseli doma tvrdit, že jsme namachrování arogantní jedinci, protože jsme vám řekli že to děláte blbě. To jsou slova jednoho z té kategorie druhých. Věřte nebo ne, ale cokoli vám řekne personál nějakého rybářského campu jsou rady nejfundovanější a i když to tak možná nevypadá v daný moment i ty nejlepší. Snažte se jimi tedy řídit – protože není horší odpověď než, ale u nás na Labi to děláme takto – naším cílem je člověk který každý večer nadšeně volá kamarádům, manželce a známým jak ten den byl úžasný a že příště musí jet také. Naším cílem je rybář který samou radostí chlastá až do rána a poroučí panáky celé hospodě (i když je to někdy náročné), ne ten který odjíždí po týdnu bez ryby se slovy už nikdy. Někdy to možná říkáme ostře a nevybíravě, ale vždy to myslíme dobře. Konééééc jdem na praxi.

Sumec se tu loví několika dost odlišnými způsoby a každý má svoje, je v danou dobu lepší než jiný, je u něj větší pravděpodobnost většího počtu nebo větších kusů atd…Nebudu tady ale detailně popisovat jak se chytá na bójky, nebo jak se vábí , nebudu vás ani zatěžovat tím jaký prut, šňůra a naviják té které značky je zaručeně ten nejlepší, opravdu jen kdy, co a proč.

Výsledek lovu sumců na řece Ebro

 

Jaké pelety zvolit pro lov sumců ve Španělsku?

Pro ty co se hrůzou třesou už jen při představě rychlosti 51 km v obci, hned v první větě musím napsat – i když se někde dočtete že je to jediný legální způsob jak sumce během rybolovu ve Španělsku chytat – tak zas tak pravda to není – oficiálně s nimi totiž nesmíte krmit! Ale to jen pro rejpaly! Pelety obecně od května do září, samozřejmě sumce chytnete i předtím i potom – pokud ale chcete zažít to pravé šílenství kdy na 4 vyvezené pruty dostanete prakticky zároveň 4 záběry doporučoval bych měsíce 6 a 7 – přivítá vás tu sice vražedné vedro s teplotou na slunci přes 60°C (běžně je 45°C ve stínu), ale to co zažijete budete s nadšením vykládat minimálně do další takové výpravy. Počítejte s optimálně 10kg pelet na jeden vyvezený prut/den – pokud to vaše peněženka dovolí lze krmit zhruba dvojnásobek – málokdy, ale vyvážím bez ohledu na počet lidí na břehu víc jak 4 pruty – takže se 40 - 50 kg na den vystačím, při ceně 2,5,-€/kg to při počtu např. 4 lidí na břehu nevychází zas tak děsivě. Někdo namítne, my sypeme 100 kg denně, někdo zase, že má pytel na týden. Oboje může být svým způsobem pravda. Pokud jste ale na dobrém místě krmíte přesně a z rozmyslem je 10 - 15 kg na prut až až, opačný případ může být chytání pod partou takových extrémistů, kteří sypou 5 metráků denně, to může chytání mimo hlavní flek přinést sice výrazně méně, zato o to větších kusů.

Lov sumců v místě konání světového šampionátu

Chytit v těchto měsících 20 sumců za den nebo pár ryb 2+ je vcelku běžné, ale!! To ale má totiž takový dost podstatný detail - kde! Na obou přehradách které mají po obvodu pár stovek kilometrů (prý dohromady něco přes 700) je těch skutečně vynikajicích fleků jen pár – např. na nádrži Riba Roja se chytá jen v bezprostředním okolí městečka Mequinenza jinde – třeba v dolní části této nádrže nikdy, a to můžete dělat cokoli, nedosáhnete takového efektu. Sumec krmený na peletách žere prakticky jen ty pelety a zdržuje se tam kde jsou ve skutečně dostatečném počtu – tedy jinde to prostě skoro „nefunguje“. Tam kde ano máte ale sumce v tak obrovském množství že tomu lze sotva věřit – v okolí městečka Chiprana se už poněkolikáté letos koná tzv. worldcatfischclassic, aneb mistrovství světa v lovu sumců – v loňském roce byla každá ulovená ryba opatřena výrazným zeleným čipem a puštěna zpět – celkem asi 500 ks, trvalo mi zhruba týden kdy jsem lovil uprostřed závodní tratě než jsem ulovil první rybu s čipem – byla cca osmdesátá!! Takže velmi laicky řečeno mohu konstatovat že v tomto úseku plave cca. 40 tisíc ryb?

Závěrečné konstatování k peletám – ideálně letní měsíce (ne stoprocentně) a hlavně jen někde, to kde vám každý věci znalý rád poradí – rozhodně ty pelety nesypte jen tak bez rozmyslu v očekávání že tady to pude když tam tu tunu vyklopíme (a tohle platí pro změnu skoro 100%).

Ulovený sumec na řece Ebro ve Španělsku

Budou se vám při lovu sumců na řece Ebro hodit bójky?

 

Pořádný sumec ulovený během rybolovu ve Španělsku

Bójky – samozřejmě každý jakmile vyvezete bójky hned pozná že chytáte na rybu – což se tu nesmí! Ale (zase to ale – těch ještě bude). Máte v podstatě několik málo možností – první a nejjednodušší dodržte „pracovní dobu“ tj. vyvážím po 16.30 a sklízím nejpozději v 8.30 ráno – v tomto období je kontrola prakticky vyloučená. Hlavně se vyvarujte toho známého utápění bójek – oni sice nejsou vidět , ale 6 metrová loď se 150 hp motorem se opravdu zdolat nedá! Provoz na vodě je velký a většina lidí na lodích toleruje i opravdu daleko vytažené bójky (pokud tedy ještě jdou objet). Přes den se věnujte lovu nástražních ryb – velká sumcová ryba se dle poptávky prodává běžně za 5 - 10,-€ a až si jejich lov vyzkoušíte na vlastní kůži, poznáte proč!! Další možností je lov v zimním období – kontroly žádné a pokud snesete nízké noční teploty můžete mít bójky celý den a většina ryb je v období prosinec-únor z kategorie 200+, neočekávejte, ale žádné drama - 2 záběry na 6 bójkách lze považovat za vynikajicí výsledek – v tomto období je třeba dávat rybu téměř ke dnu a vybírat obecně hlubší partie – montáž ve 20m hloubce je v zimě považována za standart.

No a poslední volbou je zde zakoupení katalánské licence a povolenky – střední přehrada Riba Roja leží částečně v jiné časti Španělska než zbytek přehrady – zde je lov na bílou rybu (karas, plotice, ouklej a okoun) běžně povolen a pokud vám nevadí poměrně malý prostor platnosti této povolenky můžete využít i tuto variantu.

Teď hlavně kde a kdy – kde – skoro všude – je jen málo míst které vám neumožní dát nástrahy rozdílně v hloubkách od – do!! Ve vyloženě teplých měsících květen až září – moc neexperimentuju a 5 ze 6 prutů dávám do 2m pod hladinu na hloubkách 2-12m, místní specialitou je lov sumců v jarních měsících kdy najíždějí do plotic a candátů kteří jsou tou dobou ve tření – v tuto dobu tedy březen/duben je nejefektivnější lov ze zakotvené lodě a montáže s kačenou vyvezené do těsné blízkosti rákosí. V pozdních měsících jako jsou říjen a listopad se zaměřte na hloubky a okolo 10m a montáže pokud bude bezvětří můžete dát napůl pod hladinu a napůl ke dnu. Pokud fouká nacpěte vše dolů. Při bójkování snad mimo zimní období (kdy to nedělám z pohodlnosti) – dodržte nejdůležitější pravidlo - 1 den jedno místo. Dobrý den se nikdy neopakuje a i když uděláte první den sebevíc záběrů, ten druhý na 90% vyhoříte – každodenní stěhování sice není zrovna nejpříjemnější, ale týden na jednom místě málokdy přinese větší množství ryb.

Malá rada na závěr odstavce o bójkách – určitá skupina španělských rybářů loví výhradně B-Bassy – jsou to lidé kteří mají čas i peníze na pořízení lodě za milion, ale také jsou zde velmi vlivnou skupinou – pokud tedy chytáte na hraně nějaké zátoky – ty oni s oblibou prochytávají – bójky přes tuto zátoku natahejte opravdu jen na večer a velmi výrazně je označte – lodě zde jezdí rychlostí přes 50km/hod a pet/láhve fakt nejsou vidět. Zátoka zadrátovaná bójkami v pravé poledne a nasraný Španěl, který nemůže chytat na svém oblíbeném místě – rovná se téměř tutová kontrola v příštích dnech!

Chytání sumců na hlavy

Hlavy – atypická technika která zde funguje především díky tomu candátímu šílenství – kdy se v hlavní sezóně do vody vysype několik stovek kilogramů candátích koster. Stejně jako u pelet – sumec rychle pochopil že je to kořist která neuteče a po výživové stránce je na tom docela dobře. Dvě základní techniky smekací naviják, sumcový prut a na konci jednohák větší velikosti – hlavu nabodnout za pisk a někam s ní švihnout – tohle lze poměrně nenáročně praktikovat při lovu z lodě – naházet do vody 4 – 6 papulek je otázka pár minut. Díky absenci olova to lze takto praktikovat pouze z lodě, při lovu ze břehu musíte použít průběžné kotevní olovo(nebo šutr) a delší návazec se dvěma trojháky – v tomto případě sekám téměř ihned, v tom prvním je dobré se zásekem počkat – sumec hlavu s jedním jednohákem málokdy pustí a tak není kam spěchat. Hlavy jsou jednoduché nenáročné fungují prakticky celoročně, ovšem nedoporučil bych nikdy sázet vše na hlavy – na jaře jsou sice např. v mělké vodě až neskutečně účinné, ale skutečně velikou rybu na ně ještě nemám. Je to optimální technika pro lidi kteří berou sumce jako doplněk při lovu candátů, nebo když se vám u bójkování nedostává nástražek.

Jakou použít pro lov sumců na Ebru vábničku?

Ulovený sumec

Vábnička – Můžete klepat s žížalou, s kalamáry, s umělou chobotnicí viděl jsem tu jednoho vábit i s tou candátí hlavou ale ryba je prostě ryba!! I když spousta lidí tvrdí že Riba Roja je přebouchaná a ryba na vábničku se tu chytit nedá a tak jezdí na horní (já tam taky jezdím když se chci pobavit), když mám na co chytat – to znamená že mi vedrem nepochcípali nástražky přivezené zespoda nebo že jsem za celé dopoledne nechytil víc jak 3 okouny – není problém vymlátit i 10 ryb za odpoledne (všech velikostí) to se vám na prostřední nádrži (bacha na označení horní a spodní – přehrady jsou totiž 3!!) asi nikdy nepodaří. Pokud jste tu ale v to pravé vábničkové období tedy měsíce 4-10 a budete se vábničce věnovat, rybu vybušíte i tady. Pozor na měsíce 6-8 to je voda v nádrži tak teplá že doporučuji nechytat s rybou hlouběji než v 10m rozdíl teplot na hladině a dole je obvykle takový že to nástražka většinou nevydrží. Někdo toto svádí i na kyslík, ale pravda je ta že jak má voda v přehradě 28°C+ je s uchováním ryb problém.

Kam zabrousit s vábničkou?

Pokud umíte aspoň trochu bouchat máte použitelný echolot na kterém vidíte svou montáž vyzkoušejte pár rozdílných hloubek a kde se vám budou nejlépe zvedat nějaký čas vydržte. Zvláště na střední nádrži bývají doby (někdy je to od 10 do 12 jindy od 3-5 odopledne) kdy máte pocit že se echolot rozbil jelikož tolik ryb co na něm vidíte tam prostě nemůže být!! Tak proč to žádná sakra nesežere!! A pak přijde hodinka kdy se otevře černá díra, pohnou se planety nebo kdoví co a přijdou vám během 2 0min třeba 3 záběry zaráz a pak pochopitelne zase třeba 3 hodiny nic, nebo tam pro změnu ty ryby ani nevidíte (a můžete dělat cokoli). Nejčastěji používanou nástražkou je tu plotice a okoun – okouna stejně jako karase je třeba při vábničce lehce odhybnit bo má při lovu neuvěřitelnou schopnost před tím sumcem tancovat tak že ho to prostě přestane bavit a půjde za lepším. Jednou mi jeden vábničkový specialista řekl že karasům u vábení „vypichuje“ očička – účinnost to zvedá o 100% - já sice praktikuji poněkud konvenčnější metody, ale opravdu to má něco do sebe.

Někdo mi vytkne že jsem zapomněl na vláčku. Nezapoměl vynechal jsem ji schválně lidí věnujících se tu cíleně sumcové vláčce je jak šafránu a opravdu to zde není příliš používaná technika. Ovšem taková vertikální sumcová vláčka to je panečku něco…., ale o tom až někdy příště.

Pár rad na závěr nejen pro rybolov ve Španělsku

No a co na závěr? Chcete uspět při rybolovu na Ebru – dejte na rady místních. Chcete se vyhnout problémům a nebýt po návratu kamarádům pro smích – pokud vám někdo řekne tady nechytejte protože sem pravidelně jezdí policie na kontrolu – tak tam prostě nechytejte a nesypte metráky pelet tam kde je nic nesežere, netvrdněte týden na jednom místě s tím že v pátek to už přijít musí. Pokud jedete na ryby na týden nesnažte se to dělat do středy po „vašom“ jelikož jako na potvoru ve čtvrtek nebudou nástražní ryby a v pátek může být vichřice – ono to totiž jak na potvoru bývá přesně takhle!! A hlavně to je bohužel česká specialita – nestaňte se kolektivu – ať je jakýkoli – i v Itálii nebo Maďarsku jsme vždycky obešli okolní rybáře – zašli na bar na pivko pokecat s ostatníma – jestli fakt nejdou nebo jsem takové nemehlo jen já. Jezdí sem spousty větších či menších skupin, kteří z různých a ne vždy určitě finančních důvodů, si nejen nenajmou průvodce, ale ani nepřijdou pro radu do té hospody! Tuhle větičku jsem přidal po odjezdu skupinky několika rybářů – kteří za týden pobytu chytli 5 candátů, přitom ostatní chytali 15 - 20 ryb denně – pro radu typu – sakra co děláme blbě – si pochopitelně nepřišli – zkuste hádat jaké byli národnosti?

Neberte zmíněné rady jako nějaký návod, já netvrdím že to jinak nejde – tohle jsou jen posbírané a sepsané postřehy člověka co tu žije a u té vody je v podstatě denně. Přeji vám všem příjemný den a spoustu velkých ryb.

 

Martin

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |