Česky | Deutsch

Rybaření ve Španělsku » Rybaření ve Španělsku v březnu

Březen je pro někoho první jarní měsíc kdy vyrážejí na své první rybářské výpravy do zahraničí. Pro jiné jde o čas, kdy na ryby nemají ani pomyšlení a místo lovení leští lyže a sledují, kolik je v Alpách sněhu. Nic proti lyžařům, ale kdo někdy okusil toto období v Maďarsku na kaprech nebo více na jihu v Itálii či tady u nás ve Španělsku, asi mi dá za pravdu, že již nemůže být lépe.

Včasná rezervace míst se vyplácí

Není se proto čemu divit, že v březnu bývá na Ebru opravdu narváno a především od druhé poloviny března do půli května je třeba rezervovat dovolenou s delším časovým předstihem. Pokud na nějaký pracovní den navíc připadá volno v některé ze zemí jako je Slovensko, Rakousko, Německo nebo ČR, nemůžeme vám garantovat volné kapacity ani rok dopředu - o rybolov ve Španělsku je zkrátka v březnu velký zájem.

Proč vyrazit za rybolovem do Španělska v březnu?

Nádherné stabilní počasí s denními teplotami okolo 20°C a více než dobrá aktivita ryb prakticky všech druhů umožňuje věnovat se téměř jakékoli technice.

Výjimku tvoří pouze noční lov sumců nebo kaprů, který vyžaduje teplejší oblečení, jelikož v noci teplota klesá až k 5°C. Denní vedra však vše vynahrazují – zvláště, když v extrémech se rtuť teploměru umí vyšplhat až na téměř neuvěřitelnou třicítku. To zdali vyzkoušíte noční dobrodružství nebo dáte přednost denní pohodě je jen na vás.

Na co se v březnu na Ebru těšit

Pokud budete mít alespoň kapičku štěstí, nebo patříte k těm několika málo šťastlivcům, kteří jsou pánem svého času, můžete na přehradě Riba Roja zažít v březnu něco neopakovatelného!

V hantýrce místních štamgastů (někteří sem jezdí opravdu několikrát do roka) se říká, že jedou na plotice – když dosáhne teplota vody 12°C začínají se objevovat na několika málo místech velké plotice, které jdou do tření. V tomto čase opouštějí svá obvyklá stanoviště v rákosových polích – ztrácejí svou ostražitost a jsou tak pro sumce více než snadnou kořistí. Plotice potřebuje k výtěru specifický terén a tak může být pro laika opravdu těžko pochopitelné, že je najdete na úseku 50 m a pak třeba 5 km není ani jedna. Sumci se do těchto míst stahují z celé přehrady, a pokud trefíte čas a přijedete na správné místo, chytáte sumce doslova na hod.

Řada rybářů si březnové termíny rezervuje dlouho dopředu nebo jsou tzv. na telefonu a čekají na naše zavolání – jakmile v telefonu uslyší „Jo už to začalo“, mají 10 dnů na to, lov si pořádně užít. Pak je zase poměrně klid.

Dříve jsme chytali v těchto místech z běžně ukotvené lodě a montáže s kačenou, (standardní bójková montáž) normálně zaváželi. Po několika letech jsme se dopracovali k řadě zajímavých poznatků, o které se rádi podělíme.

Vlastní zkušenosti z mnohaletého lovu

·         nejlepší čas je od deseti do tří hodin

·         3-4 záběry a změna místa (mnohdy jen o 10-20m)

·         čím blíže tím lépe – plotice jsou u břehu a tak i vzdálenost 2m může být rozdíl mezi úspěchem a neúspěchem

·         chytáme pouze na plotice – nastražený okoun je ztráta času

 

Dnes chytáme většinou z lodě uvázané u břehu a pruty (max. 3 - 4) běžně nahazujeme těsně podél břehu. Techniku už jsem vypracoval do té míry, že po příjezdu ke břehu vezmu dlouhé „bambusové“ pruty které rostou v přístavu – napíchám si je do břehu a kačeny poté přehazuji přes tento rákos, který mi bez ohledu na proud nebo vítr udrží montáž přesně tam, kde potřebuji.

Počty ulovených sumců v tomto krátkém fantastickém období se počítají i na desítky denně a výjimkou nejsou ani opravdu velké kusy – náš největší sumec z tohoto období měřil 241 cm s váhou okolo 100 kg.

 

  

Lov sumců i mimo tření plotic

Tento čas ale netrefí každý, respektive málokdo má to štěstí – jak tedy na lov sumců v březnu normálně? Voda už je na lov ze dna celkem teplá ale na vábničku nebo pelety zase studená – chytáme tedy klasickou bójkařinu.

Na začátku sumcové sezóny je to sice skoro jedno kam si sednete, ale určitě se vyplatí poptat, jestli to a to místo bylo v minulých dnech obsazené, a tedy je nejspíš tzv. prochytané. Obecně, ač je to pro většinu rybářů těžko představitelné, nejlepších výsledků dosáhnete, pokud budete rybařit každý den na jiném místě a pokud možno čím méně pohodlné to místo je, tím lépe – na místě kam se vejdou 2 bivaky a 5 křesel až na výjimky zázraky nečekejte. Nejlepší výsledky téměř vždy přináší bójkování z lodě.

V tomto období umísťujeme své nástrahy spíše v menších hloubkách do 10 m a téměř vždy pod hladinu. Pokud ale máte 4 a více prutů určitě se vyplatí kombinace 3+1 nebo 4+2 tedy 3 pruty pod hladinu 1,5 – 2 m a jeden do 1 m nad dno. Experimenty s montáží někde mezi, tedy na 10 m hloubce třeba 5 m mně nikdy moc nepřesvědčil, to ale neznamená, že v určitém čase a místě nemohou být úspěšné.

Jak být při lovu sumců na Ebru úspěšný

Dost často viděným nešvarem rybářů s menšími zkušenostmi je používání „univerzálních“ montáží s většinou zbytečně velkými háky – příliš mnoho železa a zbytečně silná návazcovka jsou jedním z důvodů, proč jsou jedni úspěšnější než druzí – trojháky velikosti 2/0 a šňůra na 80 kg jsou více než vhodnou volbou pro zde používané nástražky velikosti 25 - 35 cm. 150 kg pletenku a 5/0 háky si nechte na nástražky 60+. Dalším problémem, se kterým rybáři bojují je až fanatická agresivita zdejších sumčích mimin – ryby ve velikosti 80 - 120 cm nemají problém útočit na cokoli do velikosti 50 cm – jednak je skoro zázrak když se vám takový záběr podaří zaseknout, jednak pokud se útok opakuje nástražka to většinou nevydrží a pomačkaná nefunkční ryba sumce k záběru nenaláká. Vyplatí se tedy používat spíše menší nástražní ryby a doufat že se přes prcky propracujete k obludám.

V březnu klesají noční teploty těsně nad bod mrazu a tak bývá noční rybaření krapet drsnější, ovšem sumci žerou prakticky celou noc, proto se vyplatí kvalitní spací pytel a opravdu u vody vydržet – dost námi ulovených sumců se chytne okolo sedmé osmé hodiny ranní.

Lovíme s Pavlem Urbanem

Pavel Urban je již ostřílený španělský veterán, pro kterého je prakticky rybolov na Ebru synonymem pro rybaření obecně a letos naplánoval společnou dovolenou s kamarádem Davidem a synem Jakubem.

Kluci jsou opravdu nadšenci s parádní výdrží a u vody byli celý týden každou noc. Počty chycených sumců byli více než slušné – každou noc měli v průměru 5 chycených ryb, sice jen do 160cm, ale Pavel i Jakub už své dvoumetrovky chycené mají, tak jim to dle výrazu ve tváři až tak nevadilo – tedy že žerou jen ti „menší“. Ale jak asi správně tušíte nebudu tu psát o partičce co chytala metrovky – byl pátek večer a kluci se konečně dostali na svůj oblíbený fíkovník – to je takové místečko pod velkým fíkovníkem kde se dá rybařit pouze za nižšího stavu vody jinak je pod vodou a tedy nechytatelné. Já byl zrovna v Barceloně na nákupech, když mi náš kuchař volal, že kluci si přijeli pro večeři a už mají 3 ryby a největší 244cm. Do rána chytli ještě další 3 a obludu přivezli na focení do kempu – po přeměření měl sice o 4 cm méně, ale i tak to pro Davida byl životní zážitek a ryba, jejíž parametry nebude jednoduché překonat. 

 

Březnový lov candátů

Pochopitelně nechytáme všichni jen sumce a březen je stále na špici úspěšnosti v lovu candátů – máte na výběr buď na nádrži Riba Roja chytat méně, ale větších ryb na vertikální přívlač nebo vyrazit na přehradu Mequinenza, kde jsou tou dobou candáti již na hnízdech a dají se nachytat v obrovských počtech.

Velikost je sice po letech 2011 a 2012, kdy na horní přehradě byl extrémně nízký stav vody a populace byla prakticky vybita poměrně malá, ale 20 - 30 ryb na osobu a den je zážitek, který málokdy a málokterá voda dokáže nabídnout. Obecně raději chytám na nádrži Riba Roja, ale v tomto čase i já rád vyrazím se ženou nebo klienty na gumy do mělčin.

Letošní rok byl pro mě poměrně překvapující, že top nástraha byla tmavá guma a to jsme chytali i v poměrně hodně zakalené vodě kde bych čekal spíše světlejší barvy. O černou gumu s tmavofialovým glitrem, kterou jsme měli jen v několika málo exemplářích jsme se po pár dnech skoro „prali“. Většina ulovených candátů měla sice mezi 35 a 50cm, ale občas se přeci jen nějaký slušnější našel. Používali jsme klasická kopyta nebo banja, ale i další typy gum a co bylo opět poměrně nové, vláčeli jsme nástrahy opravdu hodně rychle.

 

 

Vláčení a potřebné zkušenosti

Že není tento rybolov pro začátečníka nic zcela jednoduchého by potvrdil i Petr – zarytý sumcař, který se s námi vypravil vláčet pod příslibem vyzkoušení vábničky ve večerních hodinách. Vyrazili jsme asi ve čtyři odpoledne a po hodině vláčení měl náš průvodce na kontě 4 ryby já 2 a Petr 0, chytali jsme asi 3 hodiny a výsledek se změnil hlavně v můj prospěch já skončil na 10 ks a to jsem to zabalil o půl hodiny dříve a jen kluky pozoroval, Michal jich měl osm a Petr skončili na jedné s tím, že dál bude chytat jen sumce (na vábku dal večer 2). Proč tomu tak bylo si nechám pro sebe, ale rozdíl byl především v technice. Pokud nemáte s jarní vláčkou přílišné zkušenosti a potřebujete poradit ohledně vybavení nebo lokalit bez obav se na mne obraťte.

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |