Česky | Deutsch

Rybaření ve Španělsku » Lov sumců na řece Ebro

Lov sumců na řece RIO EBRO

 

Lov sumců na řece Ebro ve Španělsku
 

Ebro je pravděpodobně nejlepší lokalita k lovu kapitálních sumců, jinde pravděpodobně dokážete chytit větší kusy, ale co se množství úlovků s délkou přes 2 m týče je řeka Ebro jasná jednička. Většina chycených ryb se vrací zpátky do vody a i když je zde opravdu velký rybářský tlak na počtu ani velikosti lovených ryb to znát není. Úlovky okolo 180 cm jsou zcela běžné a díky rozšířenému lovu na pelety není problém ulovit rybu této velikosti s váhou okolo 50 kg. Hmotnostní přírůstky jsou tu opravdu neuvěřitelné i ryby přes 2 m dokáží s nadbytkem potravy přidat 10 kg na váze ročně. Pokud se sumcům budete věnovat je ryba přes 2 m téměř jistotou - momentální zdokumentovaný rekord je cca. 112 kg - foto této ryby dnes najdete v téměř každém obchodě a restauraci v Mequinenze. Horní váhová kategorie průměrných kusů se zvedá prakticky každý rok. Stále váháte, zdali vyrazit za rybolovem do Španělska?

Na řece Ebro lze sumce lovit několika obvyklými, ale i méně známými metodami

Výběr metody pro lov sumců necháme na vás, nejste-li si však jisti, rádi vám pomůžeme nejen s přípravou a vybavením, ale i samotným lovem. Jak to chodí na řece Ebro ve Španělsku vypráví jeden z našich článků "Sumci nejen na Ebru".

Lov sumců na pelety

Aktuálně nejpoužívanější a prakticky nejjednodušší způsob rybolovu. Díky legislativním změnám je téměř nemožné lovit na nástražní ryby a i když na ně chytají všichni, jsou pelety extrémně oblíbenou technikou. Systém rybaření je totožný jako při lovu kaprů - jen používáte větší háčky, olova a silnější šňůry. Při tomto způsobu rybaření jsou vcelku obvyklé úlovky velkých kaprů, kterým 5 pelet na návazci nedělá žádný problém.


Výbava - Sumcové pruty o délce cca. 3m s vrhací zátěží 300-500g, olova o váze 300-600g (dle vzdálenosti a síly proudu), jednoháčky 3/0-5/0, šňůry o nosnosti 60kg více. Chytá se s dotaženou brzdou a prutem postaveným kolmo v sumcové vidličce. Pokud dokážete sumce rozkrmit - v některých místech se tato ryba sdržuje v obrovských hejnech a udržet na vašem místě není problém nachytat i několik desítek kusů denně. Lov na pelety má svá specifika a funguje na některých místech přehrad - Ebro (oblast Chiprany), řeka Segre,Cinca a Mataraňa s hloubkou do 15m při teplotách vody od 20°C.

Lov sumců na řece ebro   výsledek lovu sumců na řece ebro

Lov sumců na hlavu z candáta

S ohledem na zákaz používání živých i mrtvých ryb zakázaný nicméně neskutečně efektivní způsob rybolovu - jeho největší výhodou je že není tak jako lov sumců na pelety limitován teplotou vody - funguje celoročně!!


Vybavení je stejné jako u lovu na pelety jen místo návazce s jednoháčkem použijete 2 trojháčky. Lov na candátí hlavy je stejně jako peleta španělská specialita - jinde je téměř neúčinný - je to dáno tím že candáti jejichž lov je prováděn skutečně stylem chytni a sněz jsou filetovány přímo u vody a tyto zbytky již řadu let končí ve vodě jezera - sumci si za léta zvykly na snadný přísun kvalitní stravy a tuto nástrahu vysloveně vyhledávají.


Na rozdíl třeba od pelet funguje lov na hlavy kdekoli bez rozdílu hloubky či teploty. Lze chytat v létě i v zimě na hloubce 5, ale i 35m.

Lov sumců na vábničku

Lov z lodě s použitím echolotu a sumcové vábničky. Používají se kratší pruty 2,1-2,4m se zátěží 200-400g. Jako nástrahu se používají všeobecně zakázané ryby nebo rousnice. Vzhledem k tomu že se vábí ráno a v noci kdy je pravděpodobnost kontrol malá - používají se ryby zcela běžně.Více se o lovu sumců na vábničku dočtete v našem článku.

Vábnička na lov sumců  3 ks vábniček na lov sumců  Vábnička na lov sumců Spro

 

Lov sumců na bójku

V některých částech povolený a jinde zakázaný (horní přehrada) způsob rybolovu. Použivájí se pruty 2,4 - 3,3 m s vrhací zátěží 200 - 500 g, šňůry o nosnosti 60 kg a více a klasické navijáky či multiplikátory. Prut se dává do sumcového stojanu/vidličky - došponuje a připne rolnička nebo signalizátor. Tak kde je to povoleno mohou být bójky 25m od břehu proto lze použít i kratší pruty.

Multiplikátor na lov sumců FIN-NOR Sportfisher Trolling SLC 30 Multiplikátor FIN-NOR Sportfisher LD LWmultiplikátor LNF JD 500

Přijeďte za námi a okuste ten pravý rybolov na Ebru.

 

Pokud si nejste jisti s výběrem vybavení pro konkrétní způsob lovu, neváhejte nás kontaktovat a mi vám doporučíme vše potřebné.  

Diskuse

Příspěvek do diskuse

Datum: 20.10.2015 12:23:45; Od: Ing. Mgr.Rostislav Šumpich
Titulek: Bez titulku

Vážení z EBRA,
děkujeme za velmi milé přijetí a pobyt.Všichni(manž.Mikuláškovi+jejich pomocníci), z kempu byli vždy připraveni a ochotni nám poskytnout potřebné informace.
Zvláštní poděkování patří Petru Majerovi, který zcela nezjištně nás vzal na rybolov, kde se mi podařilo ulovit Black Basse.
Odpovědět

Datum: 07.01.2015 23:03:33; Od: Petr Novák
Titulek: lov na živou rybu

Dobrý den, chtěl bych se optat na možnost lovu s živou rybičkou. Po mnoha diskuzích, názorech a různých teoriích, kdy jsem se dozvěděl, že je to nepřípustné až po názor, že se na rybku zcela běžně chytá a nikdo to nekontroluje, bych v tom měl konečně rád jasno. Slyšel jsem, že na vábničku je to téměř jedno, že v případě kontroly se prostě rybka před příjezdem vytáhne a zabije...Tento rok s přáteli plánuji dovolenou ve Vašem campu, který se mi opravdu moc líbí a po příspěvcích od Fídžy, mě doslava Ebro uhranulo =) Můžete mi prosím tedy odpovědět, jak to se zákazem a jeho dodržováním praticky funguje ? Rád bych to před plánovanou dovolenou věděl dopředu. Přeji hezký den. S pozdravem Petr
Odpovědět

Datum: 13.03.2015 16:29:12; Od: Martin Mikoláš
Titulek: Re: lov na živou rybu

Dobrý den
Vše co uvádíte jsou jen jedny z mnoha fám které rádoby odborníci a různí profi-průvodci všude šíří :-(. Je zakázán lov na živou i mrtvou rybu, nebo jejich části a přechovávání živých ryb!!!!!!!!!!!!! Takže to že ji zabijete je vám slušně řečeno na prd, pokud se vám ji nepodaří strhnout a v lodi budete mít další do rezervy máte prostě smůlu. To jsou regule zákona za jehož porušení můžete dostat pokutu od 60,-€ až po částky dosti astronomické!! Ovšem jednak existují určité vyjímky (2) na malé úseky kde to lze, a jednak místní kontrolní orgány striktně dodržují určitá pravidla (časy a místa) při jejichž dodržení vám nic zásadního nehrozí. Doufám že jsem vás nevyděsil a to uhranutí Španělskem vám ještě chvíli vydrží :-) S pozdravem Martin Mikoláš Ranchorioebro.cz
Odpovědět

Datum: 01.05.2011 03:53:19; Od: Mário Novák
Titulek: Bez titulku

Dobrý den, chcel by som sa spýtat ktorý prut a naviják konkretne je najvhodnejši k chytaniu sumcov na pelety ??? Prípadne aké vybavenie k tomuto luvu Vy používate?
Dakujem pekne
Odpovědět

Datum: 17.05.2011 14:01:48; Od: Martin Mikoláš
Titulek: Re: Bez titulku

Dobrý den
V zásadě je třeba se rozhodnout jestli dáváte přednost smekacímu navijáku či multiplikátoru a samozřejmně zohlednit cenu. Prut je ideální v délce okolo 3m - v poslední době je vynikajicí model http://www.mlsport.cz/rybarske-pruty/daiwa-strikeforce-cat-fish , ty máme i jako půjčovací a za relativně dobrou cenu se jedná o prvotřídní pruty, další model který lze jen doporučit - http://www.mlsport.cz/rybarske-pruty/sportex-team-waller-fun-280. U navijáku můžete zvolit model http://www.mlsport.cz/rybarske-navijaky/spro-power-drive-xl-8000 nebo multiplikátor http://www.mlsport.cz/rybarske-navijaky/okuma-soltera-slr-15l-20l , lze pochopitelně zvolit i levnější i výrazně dražší modely, ale uvedená výbava je nejen vynikajicí, ale i plně dostatečná - Pruty Strikeforce a multíky Okuma Soltera máme ve vybavení půjčovny a rozhodně si nemůžeme stěžovat. S pozdravem martin Mikoláš Ranchorioebro.cz
Odpovědět

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |