Česky | Deutsch

Ebro
 

Ebro je řeka na severovýchodě Španělska, jedna z nejdelších a nejvýznamnějších řek na Pyrenejském poloostrově. Ebro protéká čtyřmi španělskými společenstvími (Kastilie a León, La Rioja, Aragonie a Katalánsko) a v jejím povodí leží další dvě (Kantábrie, Navarra). Délka řeky je 928 km. Plocha povodí měří 86 800 km². To vše,s polečně s vhodným klimatem tvoří podmínky, které rybolov na Ebru proslavily.

Průběh toku řeky Ebro
 

Ebro pramení na jižních svazích Kantabrijského pohoří a na horním toku protíná v hluboké dolině severovýchodní část Starokastilské vrchoviny. Na středním toku protéká Ebro Aragonskou rovinou, kde se koryto místy dělí na jednotlivá ramena. Na části dolního toku řadou úzkých členitých soutěsek protéká skrze výběžky Katalánského pohoří, pod nimiž vtéká do přímořské roviny. Do Středozemního moře se vlévá deltou Ebro o rozloze přibližně 250 km², jíž řeka protéká v napřímeném regulovaném korytě, jehož břehy jsou lemovány hrázemi.

Průtok řeky Ebro
 

Nejvyšších vodních stavů dosahuje Ebro v zimě a na jaře, kdy voda může stoupat o 4 až 6 m. V létě a na podzim je stav vody nízký, i v tomto období může však docházet k náhlým povodním způsobeným dešti. Průměrný průtok vody na dolním toku u města Tortosa činí přibližně 618 m³/s, maximální až 8000 m³/s. V dobách extrémního sucha klesá voda v horní nádrží Mequinenza až o 20m, na spodních nádržích řeky Ebro je pohyb hladiny minimální a dosahuje rozpětí max. 1m.

Využití řeky Ebro
 

V Aragonské rovině se od řeky Ebro oddělují zavlažovací kanály (Aragonský, Tauste). V údolí řeky Ebro je zavlažováno území o rozloze přibližně 10000 km². Vodní doprava je možná do Zaragozy. Na řece Ebro byly vybudovány vodní elektrárny (Mequinenza, Flix),Ebro slouží i jako zásobárna vody pro jadernou elektrárnu ve Flixu. Leží na ní města Miranda de Ebro, Logroño, Zaragoza, Tortosa..atd.

Ebro samotné je v posledních 20 letech jednou z nejnavštěvovanějších evropských rybářských lokalit. Lidé si sem jezdí úžít lov sumců, lov kaprů, lov candátů a jiných ryb.

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |