Česky | Deutsch

Rybaření ve Španělsku » Candáti na EBRU

Candáti a jejich lov na RIO EBRO


Pravděpodobně nejlovenější ryba na Ebru a to i přes to, že řeku Ebro proslavil především lov sumců. Bez ohledu na atraktivitu této lokality k lovu sumců, je pravdou že daleko víc se zde chytá candát. V době tření, v měsících březen a duben se loví na klasickou přívlač s umělými nástrahami a na vodě jsou denně tisíce lidí - v tuto dobu není problém nachytat i několik desítek candátů v délce 40-90cm za den. Mnozí kteří vidí poprvé takovéto šílenství kroutí hlavou a nechápou jak to může populace candáta přežít. Candát na rozdíl od jiných druhů se na Ebru loví téměř výhradně pro maso, a i když z vody denně zmizí stovky a tisíce kusů, není to tady vůbec znát. Candát se ve Španělsku díky ideálním klimatickým podmínkám vytírá 2x do roka a jsou měsíce kdy nezavadíte o nástražní rybičku - voda je naprosto přeplněna candáty o velikosti několika centimetrů.

 Lov candátů na řece Ebro ve Španělsku

Lov candátů na přívlač s umělými nástrahami 

Na horní přehradě je díky obrovským hloubkám použitelná prakticky jen v době tření, mimo toto období se používá buď lov na těžko nebo vertikální přívlač s umělými nebo přirozenými nastráhami. Na spodní přehradě je s ohledem na menší průměrnou hloubku přívlač možná téměř celoročně - díky velkému množství zatopených stromů se jedná o náročný nicméně efektivní způsob lovu této ryby. Ideální pro přívlač jsou kratší 1,6-2,1m dlouhé pruty (klasické vláčáky v délce 2,4-2,7m jsou příliš těžké a po týdenním lovu je nebudete chtít vidět), s vrhací zátěží zhruba 30g - takový model lze použít i na gumy i na vertikální vláčku s rybičkou. Nezbytným doplňkem je pletená šňůra o průměru 0,06-0,12mm její vlastnosti oceníte hlavně při lovu v hloubkách - na 30m hloubce není záběr při lovu s klasickým vlascem téměř patrný.

Lov candátů na plavanou

Lov candátů s živou rybičkou a zhruba 10g splávkem je dle mích zkušeností nejlepší, ale kupodivu nejméně používaný. Ideálním prutem je Match či Bolo prut s délkou do 5m, vlascem 0.20mm a větším jednoháčkem. Rybička umístěná zhruba 1m nade dnem je pro cándáty zcela neodolatelná.

Troling

Přívlač s woblery za jedoucí lodí je výborná od června do září a není nic neobvyklého když místo vytoužených candátů taháte sumce za sumcem. Pro troling jsou vhodné tužší pruty se zátěží 40-60g.

Lov candátů na těžko

Jednoduchý a efektivní způsob lovu na který se v největší míře používají 3,3 - 3,9m dlouhé feederové pruty. Naviják s tenkou pletenou šňůrou, olůvko o hmotnosti 30-50g (běžně se chytá v hloubce 30 m a více) a větší jednoháčky (Mustad 496 2/0 - 4/0). Hejno candátů je třeba lokalizovat echolotem případně střídat místa než najdete aktivní ryby - při 3 nahozených prutech a hodině bez záběru měním zásadním způsobem lovné místo. Zvlášť v podzimních měsících je prakticky jisté že během dne trefíte s touto sestavou minimálně jednoho sumce.

Sltále váháte, zdali je rybolov na Ebru tou pravou dovolenou? Přečtěte si další články, nepříklad o lovu sumců či okolní krajině - ty vás jistě přesvědčí.

 

Pokud si nejste jisti s výběrem vybavení pro konkrétní způsob lovu, nebo máte ohledně lovu na řece Ebro jakékoli dotazy, neváhejte nás kontaktovat a mi vám doporučíme vše potřebné.  

Diskuse

Příspěvek do diskuse

Datum: 16.05.2016 08:08:05; Od: martin jahoda
Titulek: dotaz

Dobrý den
teď se mi vrátil kamarád z Ebra a prý se zvažuje o kompletním zákazu rybolovu nevím přesně důvod,ale jeho průvodce mu říkal že tam je pravděpodobně naposledy
tak nevím kde to zjistit.
jestli někdo ví budu rád za každé info
na mail topprint@topprint.cz
martin jahoda
Odpovědět

Datum: 22.12.2013 17:55:36; Od: David
Titulek: nejlepší termín lovu

Dobrý den,
přiští rok se s kamarády chystám k Vám do kepmu, ale pořebujeme poradit který z měsíců Březen,Září,Říjen je podle vaší zkušenosti nejvhodnější. Cílová ryba je Sumec,Candát případně okoun.
Budeme chytat na vábničku a přívlač.
Díky za odpověď David
Odpovědět

Datum: 28.05.2012 20:28:18; Od: Anonym
Titulek: Bez titulku

Dobrý večer,
jaké jsou vhodné pruty na přívlač i vertikální přívlač?
Děkuji za odpověď.
Odpovědět

Datum: 28.05.2012 21:59:37; Od: Martin Mikoláš
Titulek: Re: Bez titulku

Dobrý den
nabídka prutů na vertikální přívlač je v Čechách poměrně malá, ale mohu doporučit třeba tento - http://www.mlsport.cz/rybarske-pruty/cormoran-k-don-twitch-and-spin-2-15m-10-38g . Jinak s klasickou přívlačí ho skloubíte dost obtížně na vertikál se chytá z lodě a tedy s poměrně krátkými pruty max. do 230cm.
Odpovědět

Sdílejte nás


Kontakt

Rancho Rio Ebro
Fishing Paradise SLU
Praje Aubera S/N
50170 Mequinenza - (Zaragoza)
Tel: 0034 974 345 270
Tel2: 0034 618 772 799

Novinky e-mailem

Zadejte svůj e-mail a budete informováni o novinkách

Úvod | Napište nám | Mapa webu |